Parlamentarės Laima Nagienė, Rima Baškienė ir Laima Mogenienė parengė Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pataisas ir siūlo, kad tokiam NT nebūtų taikomos šiuo metu įstatyme numatytos lengvatos.

Pasak pataisų rengėjų, Lietuvoje yra daugybė neprižiūrimų ir apleistų, keliančių pavojų aplinkai ir sveikatai gyvenamųjų namų, ūkinių pastatų. Tokiam turtui savivaldybės gali nustatyti 3 proc. NT mokesčio tarifą, tačiau dėl lengvatų dalis šio turto savininkų neturi prievolės jo mokėti, o tai sudaro prielaidas nesirūpinti savo turtu.

„Siekiama suteikti savivaldybių taryboms teisę netaikyti numatytų lengvatų, kuomet pagal nustatytą tvarką pastatai yra pripažinti apleistu ar neprižiūrimu NT“, – teigia pataisų iniciatorės.

Dabar įstatymas numato, kad NT mokesčiu nėra apmokestinami gyventojų pastatai, naudojami socialinei globai, žemės ūkiui, kūrybinėms dirbtuvėms ar švietimui, taip pat dalis kito gyventojų NT.

Taip pat nėra apmokestinamas laisvųjų ekonominių zonų įmonių, bankrutavusių įmonių, religinių bendruomenių, bendrijų ir centrų, neįgaliųjų asociacijų, juridinių asmenų, kurių daugiau kaip 50 proc. pajamų sudaro pajamos iš žemės ūkio veiklos, mokslo, studijų ir švietimo, socialinių įstaigų, meno kūrėjų, kapinių teritorijoje esantis NT.

NT mokestis netaikomas ir nekomercinei veiklai naudojamam namų savininkų, garažų ir sodininkų bendrijų, labdaros ir paramos fondų, profesinių sąjungų bei asociacijų NT, taip pat sveikatos įstaigų NT.

Siūloma, kad Seimui pritarus, įstatymo pataisos įsigaliotų nuo 2022 metų liepos 1 dienos.