„Teisinis reguliavimas turėtų būti pakeistas, kad atsirastų galimybė indeksuoti ir esamas sutartis, o viešuosiuose pirkimuose privalomai, nes kitu atveju nepastatysime nieko“, – BNS teigė D. Gedvilas.

Pasak jo, nuo metų pradžios beveik visos statybinės medžiagos pabrango apie 30 proc.

„Tokio statybinių žaliavų brangimo, kad kainos visų medžiagų, konstrukcijų šoktų apie 30 proc., seniai nebuvo (...) Baisus kainų šuolis, todėl nebeįmanoma nieko pastatyti be nuostolių“, – sakė asociacijos vadovas.

Pasak D. Gedvilo, pavyzdžiui, šiltinimo medžiaga polisterenas pabrango 30 proc., mediena – iki 10 proc., betonas – 5-10 proc., paprastesnis metalas – 30 proc., o geresnės kokybės – net 100 proc.

„Pavyzdžiui, jeigu objektas dar bus statomas pusę metų ar metus, tai dabar tokiam rangovui nėra galimybės jo baigti su minimaliu pelnu arba bent nenuostolingai, nes medžiagos paprastai sudaro apie 60 proc. kontrakto vertės, todėl jeigu objekto vertė yra 10 mln. eurų, iš jų 6 mln. sudaro medžiagos, o jos pabrangsta bent penktadaliu, tai generuojamas 1,2 mln. eurų nuostolis vien tik iš medžiagų. Ką tada daryti statybininkams?“, – aiškino D. Gedvilas.

Pasak jo, turėtų būti sudaryta specialistų grupė iš Aplinkos, Ekonomikos, Finansų ministerijų, Statistikos departamento atstovų, kuri įvertintų situaciją, – statybinių medžiagų pabrangimas turėtų atsispindėti ir valstybės biudžete.

„Akivaizdu, kad pavyzdžiui asignavimai, numatyti valstybės investicijų programai, kelių tiesimui, pastatų statybai ar infrastruktūrai, jau yra neberealūs ir turėtų būti peržiūrėti, nes už tas kainas, kurios buvo planuotos, šiemet bus galima padaryti gerokai mažiau“, – pridūrė jis.

Anot D. Gedvilo, nedarant jokių pakeitimų, situacija statybos sektoriuje gresia masiniais bankrotais.

„Statybos sektorius dar iki pandemijos buvo vienas iš dažniausiai bankrutuojančių, kur įmonių tvarumas tikrai nėra didelis, tai šitoks kainų pabrangimas gali sukelti cunamį, nes didelė dalis rangovų nenumatė tokio staigaus kainų šuolio, tai pasekmės gali būti labai blogos - didžiulė masė žmonių gali atsidurti Užimtumo tarnyboje“, – BNS teigė D. Gedvilas.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)