Nekilnojamo turto (NT) ekspertės Viktorijos Vanagės teigimu, viena iš galimybių, padedančių užsidirbti – investavimas, tačiau primena, kad tam reikia pasiruošti bei atlikti keturis pagrindinius namų darbus ir nesusivilioti greito praturtėjimo reklamomis.

Dažnas lietuvis, nenorintis visą laiką gyventi nuo algos iki algos, ieško būdų, kaip pagerinti savo finansinę padėtį. Atsargiausieji renkasi laikyti pinigus kojinėje net žinodami, kad jų turimų pinigų kiekis ne tik nepadidės, bet ir laikui bėgant, kylant produktų ir paslaugų kainoms, nuvertės. Norintys išvengti sukauptų pinigų nuvertėjimo mąsto apie galimybę investuoti, tačiau dažnai nežino, nuo ko pradėti. Abejones sustiprina ir didelė rizikos baimė.

Prieš investuojant į nekilnojamąjį turtą, V. Vanagė rekomenduoja atsakyti į keturis svarbiausius klausimus.

1. Koks yra investavimo tikslas? Investavimas į nekilnojamąjį turtą primena automobilio rinkimąsi – kokios transporto priemonės jums reikia, priklauso nuo poreikių: ar automobilis skirtas šeimai, ar vienam asmeniui, ar norite sportinio, ar taupančio energiją – nuo šių atsakymų priklauso, su kokiu pirkiniu grįšite namo. Investuojant taip pat svarbiausiai nusistatyti tikslus ir poreikius. Pirmiausia tiksliai įsivardykite, koks yra jūsų investavimo tikslas ir ką darytumėte su gautais pinigais.

Tikslai gali būti įvairūs: sutaupyti pradiniam būsto įnašui, vaikų mokslui, senatvei ar svajonių kelionei. Tikslas gali būti ir papildomos pajamos iš investicijų, tarkime, 300–500 eurų kiekvieną mėnesį. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad investuojant nedideles sumas ypač svarbu turėti nuolatinį investavimo planą, kiek pinigų kas mėnesį skirsite siekdami tikslo. Būtent prieš tai užsibrėžtas tikslas ir laikotarpis, per kurį norite jo pasiekti, padės nesunkiai paskaičiuoti, kiek jums reikia investuoti.

2. Kaip pasirinkti investavimo platformą? Investavimo platformų skaičius auga, tad, norėdami rasti sau tinkamą, pasiruoškite skirti dėmesio informacijos apie jas rinkimui ir vertinimui. Pirmiausia patikrinkite, ar jus dominanti platforma įtraukta į Lietuvos Banko sutelktinio finansavimo platformų sąrašą. Patikint savo pinigus būtina įvertinti ir platformos vartotojų atsiliepimus, ekspertų vertinimus ar komentarus.

Skirtingos platformos siūlo skirtingus investavimo variantus – reikia atidžiai įvertinti grąžos ir rizikos santykį. Kitas aspektas – jei investavimą išbandote pirmą kartą, rinkitės platformą, kurioje galite eksperimentuoti ir su nedidelėmis sumomis, tarkime, nuo 50 eurų.

3. Kokia informacija yra svarbiausia investuojant? Prieš investuojant į nekilnojamojo turto projektus per sutelktinio finansavimo platformas svarbu pasidomėti, koks yra mokamų palūkanų dydis ir rizika. Išsiaiškinkite, ar tai būtų nekilnojamojo turto įkeitimas pirmine hipoteka ar antrine. Pagrindinis šių įkeitimo formų skirtumas yra tai, kad pirminė hipoteka garantuoja jums teisę pirmiesiems pretenduoti į nekilnojamąjį turtą, jeigu projektas nepavyktų.

Tuo tarpu antrinės hipotekos atveju gali būti, kad nekilnojamojo turto arba už jo pardavimą gautų pinigų sumos neužteks grąžinti investicijoms, nes pirmiausia atiduodama tiems, kam buvo įkeista pirmine hipoteka. Dėl to rekomenduojama investuoti į tuos projektus, kurių nekilnojamasis turtas jums bus įkeičiamas pirmine hipoteka.

4. Dar vienas labai svarbus elementas vertinant investicijos riziką yra vadinamasis LTV (angl. Loan-to-value), kitaip tariant, paskolos ir turto vertės santykis. Jis rodo, kiek procentų paskolos sudaro įkeistas nekilnojamasis turtas. Tad jeigu investuotojai investavo 70 tūkst. eurų, o įkeistas turtas įvertintas 100 tūkst., tai LTV bus 70 proc. Kuo mažesnis LTV procentas – tuo geriau, tačiau reikėtų nepamiršti ir pirminės hipotekos.