HSBC dar sausį skelbė: „Tai, kaip sparčiai keičiasi situacija būsto rinkoje, nori nenori perša mintį apie burbulą, kuris gali vieną dieną sprogti“, skelbia „The Telegraph“.

Lyginant su praeitais metais, Švedijoje būsto kainos ūgtelėjo 18 proc. Jungtinėje Karalystėje būsto kainos išaugo nuo 5 iki 10 proc.

Su šalies būsto rinkai gresiančiu perkaitimu Švedija bandys kovoti ribodama paskolų būstui suteikimo mechanizmą.

Siekiant kontroliuoti situaciją rinkoje, pareigūnai jau pristatė ribojimus, kurie reikš, kad būsto paskolos terminas – laikotarpis, per kurį būsto savininkas privalo padengti skolą – bus drastiškai sumažintas.

Drastiškai reiškia, kad iki 105 metų.

Šis Švedijos pareigūnų sprendimas įvardijamas kaip labai svarbus, nes tai pirmasis bandymas paskolą įsprausti į aiškesnius termino rėmus.

Padidėjus kainoms, nekilnojamasis turtas tapo sunkiai įperkamas, todėl Švedijos bankai į pokyčius sureagavo prailgindami grąžinimo terminus. Tokį sprendimą 9-ąjį XX amžiaus dešimtmetį buvo priėmusi Japonija.

Skelbiama, kad vidutinis paskolos grąžinimo trukmės terminas siekia 140 metų. Tuo metu Lietuvoje vidutinis būsto paskolos terminas - apie 20 metų.

Tai reiškia, kad žmonės, kurie paveldi nekilnojamąjį turtą, tačiau neišgali perimti ir būsto paskolos, privalo jį parduoti.

Kaip rašo Švedijos žiniasklaida, šalies bankai tokiam valdžios sprendimui nepritaria.

„Namų ūkiams tai bloga naujiena, nes neabejotinai brangs būsto paskolos, o atsiskaitymo terminai taps nepalankūs. Be to, tai nebus į naudą finansiniam stabilumui“, – sako Švedijos bankų asociacijos vadovas.

Jungtinėje Karalystėje sprendimo prailginti būsto paskolų grąžinimo terminus būta, tačiau skolintojai jį taikė tik jaunesniems skolininkams. Net ir tuo atveju maksimalus paskolos terminas siekia 35 metus, nors kai kurie bankai ir taiko 40 metų ribą.