Tai ypač aktualu dabar, nes tai – pirmoji mokslo metų pradžia, kai Lietuvoje įvesta nauja valiuta.

Nekilnojamo turto agentūrų požiūris

Nekilnojamojo turto agentūros „Citus“ vadovės Viktorijos Čijunskytės teiraujamės: „Kaip pakito nuomos kaina įvedus eurą Lietuvoje? Ar žmonės nepabūgo naujos valiutos ir kilusių kainų?“

„Iš tiesų, galiu sakyti, kad norinčių nuomotis, kaip bebūtų kai kuriems keista, netgi padaugėjo. To nesiečiau su euro įvedimu. Tai siečiau su žmonių požiūrio pasikeitimu: jie kitaip vertina nuomą, būsto turėjimą. Anksčiau visi norėjo nuosavybės, savo kampo, taigi buvo didelis norinčiųjų nusipirkti butą skaičius. Dabar labai aktualus tapo jų nuomos klausimas.“

Galima sakyti, kad nuomos paklausa prasideda vasaros viduryje, jos pabaigoje, kai studentai susipranta, jog metas ieškotis gyvenamojo būsto ten, kur ruošiesi studijuoti.

V. Čijunskytė teigia: „Rugpjūtis ir rugsėjis − nuomos klausimu aktualiausi mėnesiai. Žinoma, studentai − ta visuomenės dalis, kuri tada aktyviausiai ieško, kur gyventi. Tada, tarkime, jaunos šeimos atitinkamai sudėtingiau randa butą. Reikia pasakyti, kad turto savininkai pasistengia nutaikyti taip, kad nuomos laikas prasidėtų rugpjūčio−rugsėjo mėnesiais. Tokiu atveju jiems pavyksta butą išnuomoti brangiau. Kai valiuta buvo litas, išnuomoti pavykdavo brangiau 50−100 litų, dabar – 30−35 litais...“

Laukia paskutinės minutės

Nekilnojamojo turto paslaugų agentūros „Ober-Haus“ Kauno biuro vadovas Saulius Umbrasas sako: „Dabar jau beveik nebėra siūlytinų nuomos variantų. Visų pirma, reikia pasakyti, kad studentai labai delsia ieškotis gyvenamosios vietos. Tam įtakos greičiausiai turi ir nežinojimas, ar žmogus turi galimybių įstoti. Bet Kaune, mano nuomone, yra paplitusi mintis, kad į Kauną tai tikrai įstosiu. Todėl tikrai didelė dalis būsimų studentų buto paieškas pasilieka paskutinei dienai. Todėl vėliau sunkiai sekasi surasti tinkamą variantą. Norint rasti ir turėti pasirinkimo teisę, galiausiai, kalbėtis apie nuolaidas ir kitus dalykus su buto savininkais, nuomininkams reikėtų susizgribti jau birželio mėnesį.“

Jaunimo nuomonė apie butų nuomą Kaune

Pabandėme į šį klausimą pažvelgti ir kitomis – Kauno jaunimo – akimis.

Magistrantūroje studijuojanti Aistė, pasakoja: „Pirmaisiais studijų metais nesinuomojau kambario, gyvenau „Taikos“ bendrabutyje. Manęs netenkino tolimas atstumas iki fakulteto (troleibusu reikėdavo važiuoti apie pusvalandį). Bendrabučio kaina buvo apie 140 litų.

Dėl buto... Na, aš visais metais nuomojausi pas šeimininkę, su kuria ir gyvenau. Mokėdavau nustatytą sumą, kuri būdavo 300–400 Lt (87–116 Eur), priklausomai nuo šeimininkės noro.
Dar vienais metais nuomojome 2 kambarių butą su drauge, bet ji pažinojo šeimininkus. Mokėjome po 250 Lt už nuomą ir papildomai už komunalinius mokesčius. Žiemą už viską būdavo daugiau nei 400 Lt. Man buvo per brangu. Kita vertus, pigesnio varianto radusi taip ir nesu, o gal ir nebūna...
Dabar, studijuodama magistrantūroje, ir toliau gyvenu ten pat. Man kaina iš esmės nekilo, tik pasikeitė valiuta. Kiek teko ieškoti geresnio varianto ar girdėti iš kitų, kainos dabar tikrai smarkiai pakilusios, o kodėl, neįsivaizduoju.“

Nesibaigiančios geriausio buto paieškos

Lietuvių filologijos bakalaurą įgijusi Rūta jau penkerius metus gyvena ir dirba Kaune. Štai jos butų nuomos istorija: „Per visus šiuos metus sukaupiau tokios patirties. 2010 metais įstojau į Vilniaus universiteto Kauno humanitarinių mokslų fakultetą. Bendrabučių jie neturėjo, todėl gyvenau Kauno kolegijos bendrabutyje. Ten pagyvenusi 3 mėnesius, išsikėliau į 3 kambarių butą. Tikrai buvo labai nebrangu, gal 350 litų už visą butuką. Jis – seno interjero, bet pats daugiabutis atnaujintas. Vėliau mečiau mokslus, gyvenau ne Kaune. 2011 m. įstojau į Vytauto Didžiojo universitetą, gyvenau „Karo“ bendrabutyje, mokėjau 60 Lt. Ten buvo prastokos sąlygos, todėl jame gyvenau tik pusmetį. Vėliau išsikėliau į butą Šilainiuose. Ten 3 kambariai kainavo 450 litų. Butas senos statybos, senoviško interjero".

2013 metais mergina persikėlėu į Kalniečių mikrorajoną. Ten 4 kambarių buto nuoma kainavo 400 litų.

„Jis buvo labai pigus ir nebuvo prastas. 2014 metais nuomojau 3 kambarių butą Eiguliuose. Kaina – 500 Lt, arba po 2015-ųjų metų – 145 eurai. Tai buvo labai prastas butas: įstatyti mediniai, vėjo perpučiami langai, kurie ne visada užsidarydavo. Dabar gyvenu 2 kambarių bute, jo kaina – 145 eurai. Tai − mažas, bet gražus butas. Pigiai gavome, nes jį suradome per pažįstamus. Taigi, 2 kambarių butų kainos daug didesnės.“, - pasakojo Rūta.

Mergina reziumuoja: „Iki 2015-ųjų metų mano išlaidos už nuomą vis labiau augo, o butai vis labiau prastėjo. Praktiškai litai virto eurais. Dabar jie labai brangūs ir vos nesiekia Vilniaus nekilnojamojo turto nuomos lygio. Tiesa, dabar rečiau pasitaiko žiauriai prastų butų. Kainos labai pakilo, bet šiek tiek pakilo ir būtų kokybė (nuomininkai pagaliau susivokė, kad sutvarkius butą, jį galima ir brangiau nuomoti).“

Pasiteiravus, ar ji kada nors nuomojosi butą per agentūrą, Rūta tik nutęsia: „Tie tarpininkai. Jų per paskutinius porą metų priaugo kaip grybų. Nepasitikiu jomis ir butų per agentūras neieškau. Visi butai buvo surasti internete, tik paskutinis − per draugus. Teko pakeisti daug gyvenamųjų vietų, nes tai kuri draugė į užsienį per „Erasmus“ studijų programą išvyksta, tai dar kas nors nutinka. Todėl su draugėmis ir kooperavomės, kad visoms tiktų.“

Niekas nepakito

Akvilė, Vytauto Didžiojo universiteto magistrantė, apie nuomą Kaune atsiliepia taip: „Aš nuomojuosi vieną kambarį trijų kambarių bute miesto centre, Maironio gatvėje. Nuomos sutartį pasirašiau prieš dvejus metus, tai man nuomos kaina liko ta pati – ji, įvedus eurą, nepasikeitė. Bet neseniai, atsikrausčius naujai merginai, savininkė nuomos kainą jai pakėlė apie dvidešimt litų. Žiemą šildymas ir taip skaudžiai kanda, todėl su nuomininke sutarėme, kad tada aš moku 140 Lt (40, 55 Eur), o vasarą – 170 Lt (49, 24 Eur).“

Kainos pasikeitusios

Ten pat studijuojantis Astijus labai nepeikia Kauno miesto ir butų nuomos kainų: „Gyvenu kartu su šeimininke trijų kambarių bute, kuriame vienas iš kambarių – mano nuomojamas. Moku fiksuotą kainą, į kurią viskas įskaičiuota: ir nuoma, ir komunaliniai mokesčiai. Esu viską pasiskaičiavęs, taigi įvedus naują valiutą, kaina, kiek pastebėjau, pakito, tačiau gal tik keliais centais... Šildymo sezonu moku 300 Lt (87 Eur) , o vasarą – 250 Lt (72 Eur).“

Paklausius, ar tikrai euro įvedimas nieko nepakeitė, Astijus prasitarė žinantis, kad Klaipėdoje ir Vilniuje kainos tikrai smarkiai pakilo, Kaune – taip pat, bet gal ne tiek drastiškai. Dar priduria: „Visada labiau verta nuomotis trijų ar keturių kambarių butą ir dalintis kambarius, gyventi ne vienam. Taip tiesiog labiau apsimoka.“