„Kai paskambinau pasiteirauti dėl nuomojamo trijų kambarių buto, agentė pareiškė, kad netinkamas mūsų „sąstatas“ – nenuomos buto dviem vaikinams ir merginai“, - prisimena vilnietė Elena.

Visgi merginai pavyko susisiekti su tikrąja buto savininke ir susitikus gyvai ją įtikinti, kad du vaikinai ir mergina bute nepadarys nieko blogo.

Gerą butą Vilniaus Senamiestyje aptikusi Anelė apie tris savaites kas keletą dienų elektroniniu paštu ir per „Skype“ užsienyje gyvenančią nuomotoją įtikinėjo esanti patikima ir verta būsto. Iš pradžių buto savininkė nuomininką rinkosi iš trijų kandidatų. Kai ji galiausiai pasirinko Anelę, dar savaitę užtruko nuomos sąlygų ir kainos derinimas.

Nuomininkai - deficitas

„Dabar nuomotojai truputį nuleidę gerą – jie mažiau šakojasi, o nuomininkai kelia daugiau reikalavimų. Kadangi kainos pakankamai smarkiai krito, kai kurie nuomotojai, sugebėdavę iš to išgyventi ar prisidurti prie savo pensijų, atlyginimų, dabar net linkę parduoti butą, o ne toliau nuomoti“, - DELFI teigė Vilniuje dirbantis NT brokeris V. Žukas.

Anot jo, šiuo metu nuomininkai - deficitas, mat nėra sunku rasti butą už norimą kainą.

„Neseniai pasitaikė atvejis, kai nenorėjo mažų vaikų – kiekvienas žmogus turi įvairių keistenybių. Kartais nenori, kad bute gyventų vien vaikinai – bijo, kad prisives panelių, sujauks butą. Manoma, kad panelė tvarkingesnė, tačiau praktika rodo kitaip“, - kalbėjo NT brokeris.

Kiekvienas būsto savininkas nori nuomotoją pamatyti gyvai – kartais net kelis kartus. Pasak V. Žuko, nuomojant gražius, prabangius butus studentams, kaip patikimumo garantas įsikiša ir tėvai. Taip nuomotojui parodoma, kad į nuomą žiūrima rimtai.

Padeda ir rekomendaciniai laiškai

„Daugiausia šansų išsinuomoti butą turi dirbantys asmenys be mažų vaikų ir be gyvūnų – to daugiausia reikalauja nuomotojai. Tačiau kiekvienu atveju individualiai argumentuojame, kodėl vienam ar kitam klientui turi būti išnuomojamas būstas“, - apibendrina NT biuro „Remax Capital“ akcininkas brokeris Mindaugas Kazlauskas.

Jis teigė nepastebintis, kad būstų savininkai nuomininkus skirstytų pagal lytį.

„Mes visuomet rekomenduojame, kad būtų vertinamos rizikos, rekomendacinis laiškas, tėvų garantinis laiškas“, - aiškino brokeris.

Pasak M. Kazlausko, tai, kad mergina viena išsinuomoja būstą, nereiškia, kad ji ten viena gyvens – savininkas nesukontroliuos visų namuose apsilankančių svečių.

„Gal merginoms ir skiriamas prioritetas kaip tvarkingesnėms, bet paprastai klientams bandome išaiškinti, kad kiekvieną atvejį reikia vertinti individualiai ir per daug neskirstyti pagal lytį, amžiaus grupes ir panašiai“, - kalbėjo pašnekovas.

M. Kazlausko teigimu, brokerio darbas - atrinkti mažesnės rizikos žmones.