Vieningi gyventojai

Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros Marijampolės regiono padalinio vyriausiasis specialistas Raimondas Daunoravičius pasakojo, kad marijampoliečiai dar prieš keletą metų buvo pradėję rengti dokumentus daugiabučiams namams renovuoti.

Tačiau procesas nutrūko, kol Vyriausybė ruošė naujus nutarimus dėl paramos atnaujinantiems būstus gyventojams.

„Mieste parengta keturiolikos daugiabučių namų investicinių projektų, - sakė R. Daunoravičius. – Tačiau tik A. Civinsko gatvės 7-asis ir Sodo gatvės 7-asis namai pradėti renovuoti, nes visi gyventojai vieningai nusprendė atnaujinti būstus. Jeigu kaimynai nesutaria pradėti namo renovavimą būna sunkiau“.

Prieš pradedant atnaujinti šiuos namus, juose net nebuvo bendrijų. Tačiau gyventojams nusprendus taupyti ir nemokėti didžiulių mokesčių už šilumos energiją, visi pasirašė jungtinės veiklos sutartį.
Joje ir numatė pradėti renovavimą. Po kurio laiko įsteigtos bendrijos, kurios rūpinosi visais su renovavimu susijusiais reikalais.

Per pusę pigiau

A. Civinsko gatvėje atnaujinamo namo trijų kambarių bute gyvenanti pensininkė, buvusi ekonomistė Birutė Žiemienė „Miesto laikraščiui” sakė, kad namas pastatytas prieš 30 metų, jo komunikacijų vamzdynai sudūlėję, daugumos butų langai seni, išsiklaipę, neįstiklinti balkonai, rūsio langai be stiklų, netvarkingos laiptinės.

„Nusprendėme susitvarkyti, - sakė B. Žiemienė. – Visiems gyventojams pritarus renovavimui, parengėme investicinį bei techninį projektus. Pagal dar nesenai galiojusius įstatymus Vyriausybė garantavo pusę namui atnaujinti reikalingų lėšų. Dar 20 procentų gavome iš savivaldybės fondų“.

Buvo suskaičiuota ir gyventojams išaiškinta, kiek kuris butas turės mokėti už renovavimą. Darbų kaina gerokai sumažėjo paskelbus konkursą. Pagal investicinį projektą A. Civinsko gatvės namui atnaujinti buvo numatytas 1 milijonas 57 tūkstančiai litų, o konkursą tarp 10 dalyvių laimėjusi „Statybos ritmo“ bendrovė pasiūlė darbus atlikti beveik dvigubai pigiau. Ta pati bendrovė laimėjo ir Sodo gatvės namo renovavimo konkursą, vietoj suskaičiuotų 265 tūkstančių litų pasiūliusi projektą įgyvendinti už 128 tūkstančius.

Pakako santaupų

„Pasiskaičiavome, kad vieno kambario butų renovavimas kainuos apie 6 tūkstančius litų, 2 kambarių – apie 9,5 tūkstančio, 3 kambarių – apie 11 tūkstančių, keturių – apie 13 tūkstančių litų, - sakė B. Žiemienė. – Nors nauji įstatymai numato, kad Vyriausybė skirs tik 15 procentų paramą, mums taikoma senoji tvarka, numatanti 50 procentų kompensaciją, todėl gyventojai mokės palyginti nedaug”.

O tai, kad renovavimo teko palūkėti, gyventojams išėjo tik į naudą – atnaujinimui reikalingus pinigus jie susitaupė, todėl tik dvi šeimos iš Sodo gatvės namo priverstos skolintis iš bankų. Abiejų namų gyventojai tikisi renovavimo naudą pajausti jau ateinančią žiemą. Šią šildymas jiems kainavo labai brangiai. Pavyzdžiui, Sodo gatvės 7-ojo namo gyventojai už kovo mėnesį mokėjo po 10,44 lito už kvadratinį metrą. Tai didžiausia kaina mieste.

Bijo paskolų

„Daug šiluma kainavo ir mūsų name, - neslėpė B. Žiemienė. – Aš už šildymą savo trijų kambarių bute mokėjau 570 litų už mėnesį. Tačiau dabar pakeisti vamzdynai, kiekviename bute prie kiekvieno radiatoriaus įrengtas skaitiklis, kuris fiksuoja sunaudotą šilumą. Ją taupyti galės norintys mokėti mažiau. Sutvarkyti ir apšiltinti stogai, pakeisti butų, laiptinių ir rūsio langai. Gyventojai, langus pasikeitę anksčiau, už renovavimą mokės mažiau. Statybininkai taip pat pakeitė lietaus kanalizacijos vamzdynus, nes drėgmė veržėsi pro sienas ir jas ardė, apšiltinto namo cokolį, pakeitė nuogrindą”.

Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros Marijampolės padalinio vyriausiasis specialistas R. Daunoravičius neslėpė, jog besidominčių galimybėmis renovuoti savo daugiabučius namus yra daug, tačiau Vyriausybei nustačius naująją paramos tvarką žmonių entuziazmo mažėja.
„Gyventojai guodžiasi, kad trūksta pinigų net būtiniausioms išlaidoms, o planuoti didesnių jie nenori, - sakė R. Daunoravičius. – Marijampoliečiai, ypač vyresni, bijo imti paskolas iš bankų, todėl smarkaus daugiabučių namų renovavimo proveržio Marijampolėje artimiausiu metu tikėtis sunku“.