Sunkmečio prislėgti žmonės pirmiausiai atsisako brangių papuošalų, tačiau pinigų paskolai ir palūkanoms dar sugeba surinkti.

Bendrovės „Būsto paskolų draudimas" (BPD), draudžiančios rizikingiausius bankų klientus, vadovė Gitana Griškėnienė sako kol kas nepastebinti tendencijos, kad smarkiai daugėtų pranešimų iš bankų apie vėluojančius mokėti klientus: draudiminių įvykių skaičius yra stabilus, palyginus su sudaromų draudimo sutarčių skaičiumi.

Praėjusiais metais buvo išmokėta 11,1 proc. draudimo išmokų pagal iš bankų gautus pranešimus. Per 2008 m. 10 mėnesių išmokėta 12,3 proc. draudimo išmokų. Šiemet tai sudaro tik 0,19 proc. visų galiojančių draudimo sutarčių, o išmokėta suma – 0,32 proc. nuo visų prisiimtų įsipareigojimų.

„Bendrovė, perėmusi reikalavimo teisę į nekilnojamą turtą, suteikia pirmumo teisę jį realizuoti savininkui. Dažniausiai priverstine tvarka realizuojamas nekilnojamas turtas, kuomet skolininkas turi kitų finansinių įsipareigojimų. Šiuo metu dėl nekilnojamo turto sąstingio sudėtingiau turtą realizuoja ir patys savininkai, tačiau realizavus turtą, bendrovė nuostolių dar nepatyrė“, - sakė G. Griškėnienė.

Jos teigimu, pagrindinė kreditų negrąžinimo priežastis išlieka ta pati – skolininkų pajamų netekimas arba sumažėjimas.

„Tačiau dažniausiai kredito gavėjai keičia kreditavimo sąlygas, ieško kitų refinansavimo šaltinių. Pasitaiko atvejų, kai kredito gavėjai nesprendžia iškilusių problemų, išvyksta dirbti į užsienį. Tuomet jų turtas realizuojamas priverstine tvarka“, - aiškino BPD vadovė.

Varžytinėse daugiau daiktų nei butų

Lietuvos antstolių rūmų duomenimis, paskelbtų varžytinių šiemet taip pat nepadaugėjo. Pernai jų buvo paskelbta 2825, šiemet – jau 2770.

„Pasitaiko atvejų, kai turtas išvaržomas už banko paskolas, tačiau tai daugiau būna lizingu paimti daiktai arba vadinamieji greitieji kreditai. Jau yra atvejų, kai išvaržomi ir butai, tačiau jų dar nėra daug“, - DELFI sakė antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė.

Jos manymu, žmonės pirmiausiai atsisako teatro, kino, kažkur nenueina ir tą dalį lėšų atiduoda būsto paskolai ir palūkanoms.

DELFI jau skelbė, kad pastaraisiais mėnesiais ilgėja lombardų klientų eilės. Ne tik daugiau lietuvių užstato savo auksinius papuošalus, bet ir auga skaičius tų, kurie jų nebeateina atsiimti.