Mažoka pigios nakvynės jaunimui

Apgyvendinimo vietų poreikis ypač turėtų išaugti kitąmet, kai Vilnius taps Europos kultūros sostine, čia vyks Dainų šventė, o Lietuva minės vardo paminėjimo tūkstantmetį. Dar po poros metų Lietuva rengia Europos krepšinio čempionatą, didelė dalis jo varžybų vyks sostinėje.

Kaip DELFI pasakojo viešosios įstaigos „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ (VEKS) vykdančioji direktorė Dalia Bankauskaitė, motyvacija kitais metais šalies gyventojams atvykti į sostinę bus akivaizdi.

Tuo tarpu užsieniečiams bus svarbi ne tik galimybė dalyvauti viename ar kitame kultūros renginyje, bet ir apsistoti jo poreikius bei piniginę atitinkančioje vietoje – viešbutyje, jaunimo nakvynės namuose.

Planuojama, kad iš viso VEKS renginiuose dalyvaus apie 3 mln. žmonių – beveik tiek, kiek gyvena Lietuvoje. Sostinės lankomumas turėtų išaugti 15 proc.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija esą patikino projekto organizatorius, kad viešbučių svečiams turėtų pakakti, juolab kad statoma keletas naujų. Pavyzdžiui, pačiame Vilniaus centre duris atvers „AAA Kempinski Hotel Vilnius“.

Tačiau, anot D. Bankauskaitės, bene labiausiai jaučiamas ekonominės klasės viešbučių ir nakvynės vietų, kuriose galėtų apsistoti vadinamieji back packers (su kuprinėmis keliaujantys ir dažniausiai didelių patogumų nereikalaujantys žmonės).

Tarp pastarųjų būna nemažai jaunimo, studentų, kurie noriai keliauja, tačiau negali sau leisti nakvoti viešbučiuose, todėl ieško jaunimo nakvynės namų ar panašių įstaigų. Būtent jų Vilniuje esama mažoka.

Prieš kurį laiką DELFI kalbinti turizmo agentūrų atstovai patvirtino, kad jauni užsieniečiai dažnai negaili pinigų pramogoms, naktiniam gyvenimui, maistui, tačiau prašo pigesnių viešbučių, net jei jie įsikūrę atokiau nuo centro.

D. Bankauskaitės teigimu, kultūros sostine tapsiantį Vilnių norima pristatyti kaip svetingą miestą tiek kitų šalies vietovių gyventojams, tiek užsieniečiams. Todėl viešbučių, restoranų, kavinių, policijos, taksi bendrovių atstovai raginami tapti VEKS partneriais, galinčiais ne tik priimti, pamaitinti ar apsaugoti svečius, bet ir informuoti apie vykstančius renginius.

Vienos delegacijos nariai – į skirtingus viešbučius

Su kiek kitokiomis problemomis susidūrė vasarį Vilniuje vykusio neformalaus NATO valstybių gynybos ministrų susitikime. Į jį atvyko maždaug 800 žmonių iš pusšimčio valstybių.

Renginys vyko tolokai nuo centro esančiuose parodų rūmuose „Litexpo“, o dalyviai buvo apgyvendinti centre. Dauguma oficialių delegacijų narių apsistojo viešbutyje „Reval Hotel Lietuva“, kuriame yra 290 kambarių, dalis – „Crown Plaza“, „Holiday Inn“ ir „Novotel“. Kai kurie aukšti pareigūnai gyveno viešbučiuose „Stikliai“ ir „Radisson.SAS Astoria“.

Anot svečių apgyvendinimu besirūpinusios Salvinos Taukinaitienės, kuo anksčiau žinoma delegacijų sudėtis, tuo lengviau viską suplanuoti. Tačiau ir šiuokart nepavyko išvengti smulkių nesusipratimų.

Pavyzdžiui, kai kurie atvykėliai norėjo gyventi tame pačiame viešbutyje, kur ir kiti delegacijos nariai. Tačiau kadangi per vėlai sužinota, jog iš tam tikros šalies atvyks daugiau žmonių, kambarių jiems nebeliko.

Todėl net tos pačios delegacijos nariai buvo priversti apsistoti skirtinguose viešbučiuose. „Svečiai nebuvo labai patenkinti, bet didelių protestų nereiškė“, - sakė S. Taukinaitienė.

Jos teigimu, per panašius renginius, kai atvyksta ne vienas aukštas pareigūnas, paaiškėja, jog Vilniuje mažoka aukštesnės klasės kambarių, kuriuose svečius apgyvendinti privaloma pagal protokolą.

„Lietuvai, kuri ruošiasi dideliems renginiams, gal reikėtų turėti didelį viešbutį. Neseniai Olandijoje mačiau viešbučių kompleksą, kuriame galėtų apsigyventi maždaug 500 žmonių. Kita vertus, ar tokio dydžio viešbučiai pasiteisintų, ar po renginio jo kambariai neliktų tušti?“ – svarstė DELFI pašnekovė.

Pasak Krašto apsaugos ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vedėjos pavaduotojos Viktorijos Cieminytės, per pastarąjį NATO gynybos ministrų susitikimą viešbučių nepritrūko, mat renginys vyko vasarį, kai būna mažiau turistų.

„Viešbučių rinkos prie renginio derinti nereikia“

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdančioji direktorė Eglė Dilkienė pripažino, kad kol kas maža pigių, ekonominės klasės apgyvendinimo įstaigų. Anot pašnekovės, viešbučių rinka auga, tačiau ar tą patį galima pasakyti apie nedideles nakvynės įstaigas, ji teigė nežinanti.

„Tai yra daugiau šeimyninis verslas. Tokie viešbutukai, svečių ar nakvynės namai nėra dideli, ne taip afišuojasi, todėl nesulaukia didelio dėmesio. Iki šiol gal ir nebuvo tokio didelio jų poreikio“, - svarstė E. Dilkienė.

Keliaujant po užsienį daugelyje miestų galima apsistoti nedideliuose nakvynės namuose, kur viename kambaryje kartais stovi po kelias dviaukštes lovas, dušas yra bendras, tačiau virtuvėje galima patiems gaminti, o nakvynė kainuoja 10-15 eurų. Tokie laikini būstai būna įrengti ne tik atskiruose statiniuose, bet ir paprastuose butuose.

E. Dilkienė nenorėjo sutikti, kad panašus verslas Lietuvoje populiaresnis tik pajūryje. Anot jos, laikraščiuose pilna skelbimų apie butus, išnuomojamus parai ar ilgesniam laikui. Tiesa, tai dažniausiai tėra pavieniai skelbimai, informacija apie tokius butus nesusisteminta, jos paprastai nerasi turizmo informacijos centre ar specialiame interneto tinklalapyje.

Asociacijos atstovė taip pat abejojo, ar Vilniuje reikėtų vieno kito didesnio viešbučio ar itin ryškios viešbučių statybos bangos. „Bus kultūros sostinė, Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimas, vėliau – krepšinio čempionatas. Visi deda dideles viltis į renginį, bet ar nebus taip, kad viskas praeis, ateis kiti metai ir kas toliau?“ – retoriškai klausė E. Dilkienė.

Veikia tik vienas kempingas

Vilniaus turizmo informacijos centro tinklalapyje pateika informacijos apie įvairias apgyvendinimo įstaigas.

Svetainėje nurodyta per 50 visų kategorijų viešbučių – nuo paprasčiausių iki prabangiausių, 12 svečių namų nuo vienos iki keturių žvaigždučių (pastarieji siūlomi tiems, kurie ieško ramesnės vietos ir pigesnės nakvynės su pusryčiais).

Tačiau čia informuojama tik apie septynerius jaunimo nakvynės namus, kuriuos renkasi pinigus taupantys keliautojai. Čia siūlomi daugiaviečiai kambariai su bendru dušu ir tualetu, todėl tokias nakvynės sąlygas dažniausiai renkasi jauni žmonės.

„Nakvynę ir pusryčius“ (nakvynę privačiame bute, name ar namo dalyje, kur už tą pačią kainą vaišinama pusryčiais) siūlo trys dešimtys žmonių.

Tinklalapyje nurodyti septyni Vilniuje ar jo apylinkėse veikiantys moteliai, kuriuose nakvynė taip pat būna pigesnė nei panašaus lygio viešbučiuose, ir vos vienas kempingas prie „Litexpo“. Kitas artimiausias kempingas įsikūręs Trakų rajone, maždaug 33 km nuo Vilniaus.