Vilniaus miesto apylinkės teismas paskelbė, kad 24 metų vilnietė Emilį M. pripažįsta kaltu dėl raginimo smurtauti bei kurstymo diskriminuoti žmonių grupę dėl jų seksualinės orientacijos. Už tai vienoje logistikos bendrovėje vadybininku dirbančiam vyrui skirta 4 MGL (520 litų arba 150 eurų ) bauda.

Bylos duomenimis nustatyta, kad Emilis M. dar praėjusių metų liepos 5-ąją viename interneto portale perskaitė straipsnį, kuriame savo poziciją apie planuojamas netradicinės orientacijos asmenų eitynes išsakė „Baltic Pride“ organizatorius Vladimiras Simonko.

Lietuvos gėjų lygos vadovo pasisakymai papiktino Emilį M. – iš tarnybinio kompiuterio jis parašė trumpą, bet konkretų komentarą: „Žudyti juos reikia.“

Tokie pasisakymai yra baudžiami – teismas konstatavo, kad Emilis M. viešai kurstė fiziškai susidoroti su netradicinės seksualinės orientacijos žmonių grupe bei skatino neapykantą žmonių grupei, skiriamai seksualinės orientacijos pagrindu.

Kad komentaras yra parašytas iš sostinės Kirtimų g. esančios logistikos bendrovės, pareigūnai išsiaiškino vos tik pradėję tyrimą.

Bendrovės vadovas per apklausą policijoje sakė, kad prie tarnybinio kompiuterio darbuotojai dirba pagal slenkantį grafiką, o patikrinus darbo apskaitos žurnalą paaiškėjo, jog tuo metu, kai buvo parašytas nusikalstamas komentaras, dirbo Emilis M.

Į apklausą iškviestas vadybininkas net neneigė, kad internete domėjosi Vilniuje planuojamomis surengti eitynėmis „Baltic Pride“. Paklaustas, kodėl parašė tokį komentarą, Emilis M. nelabai ką galėjo ir paaiškinti: esą norėjo išsakyti savo poziciją.

„Buvau pasipiktinęs“, – sakė jis.

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vadybininkas policijoje aiškino, kad gailisi dėl savo išsakytos nuomonės: „Niekuomet nesusimąsčiau, kad toks mano pasisakymas gali kurstyti fiziškai susidoroti su netradicinės orientacijos asmenų grupe.“

Kad Emilio M. parašytu komentaru yra skatinama neapykanta žmonių grupei, skiriamai seksualinės orientacijos pagrindu, konstatavo Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba.

DELFI informuoja, kad už viešojoje erdvėje parašytus komentarus atsako jų autoriai – DELFI ragina skaitytojus komentuoti prisiregistravus, o ne pasislėpus po anonimiškumo skraiste.

Už skaitytojų komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako jų autoriai, kurie už šmeižikiškus, viešųjų ar privačių asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Baudžiamojo kodekso 170 straipsnis numato, kad tas, kas viešais pareiškimais žodžiu, raštu ar panaudodamas visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tas, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų arba finansavo ar kitaip materialiai rėmė tokią veiklą, gali būti baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Už šiame straipsnyje numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

Gresia atsakomybė ir už įžeidinėjimus, ir už šmeižtą

Valstybė gina ir saugo asmens lygiateisiškumą bei sąžinės laisvę. Tokios bylos nėra privataus kaltinimo, todėl dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo į pareigūnus gali kreiptis ne tik tas asmuo, apie kurį yra komentaras, bet ir kiti asmenys. Be to, gresia baudžiamoji atsakomybė ir už šmeižtą ar įžeidimą.

Apie netinkamus komentarus DELFI skaitytojai raginami informuoti redakciją.