1. Ar pirkinys yra išties būtinas?

Prieš imdami paskolą visų pirma pagalvokite, ar jums jos tikrai reikia – jei tam nėra būtinybės ar jei numatytam pirkiniui galite per kurį laiką sutaupyti patys, paskolos imti neskubėkite. „Paskolą imti naudinga tuomet, kai matote, kad planuojamas pirkinys bus vertinga ilgalaikė investicija, kuri pagerins jūsų dabartines gyvenimo sąlygas ir sukurs pridėtinę vertę. Tad, pavyzdžiui, jei norite atlikti buto remontą, įsigyti automobilį ar nusipirkti šaldytuvą, skolintis išties verta, nes jums neteks ilgai laukti ir galėsite naudotis būtinomis paslaugomis ar pirkiniais iškart, o ne po kelerių metų. Tačiau jei svajojate apie naujus kailinius, veislinį šunį ar norite išleisti gautus pinigus pramogoms, verčiau paskolos neimkite“, – pataria finansų bendrovės „Mokilizingas“ marketingo vadovas D. Kranauskas.

Taip pat nerekomenduojame skolintis tam, kad padengtumėte kitas skolas – taip galimai įsisuksite į nesibaigiančią skolų virtinę. „Nors skamba keistai, tačiau visgi sulaukiame prašymų pasiskolinti skoloms grąžinti ar kasdienėms išlaidoms padengti – taip neturėtų būti“, – sako D. Kranauskas.

2. Ar esu pajėgus dabar skolintis?

Dažnai daroma klaida skolinantis yra ta, kad sprendimas priimamas spontaniškai bei tinkamai neįvertinus savo finansinių galimybių ir pajėgumų sumokėti paskolą. Pasak D. Kranausko, prieš pildydami paskolos paraišką turite pagalvoti, kokius kitus finansinius įsipareigojimus šiuo metu turite – suskaičiuokite visus mokamus buitinius mokesčius, telefono sąskaitas, lizingo įmokas ir kita: „Jei atmetus šiuos mokesčius ir bendras gyvenimo išlaidas mėnesio pabaigoje jums dar lieka pinigų, tuomet esate pajėgus pasiimti paskolą. Tačiau jei mėnesio gale kišenėse švilpauja vėjai ar pritrūksta pinigų net būtinosioms reikmėms, tokiu atveju skolintis yra pernelyg rizikinga. Maksimalios mėnesinės paskolos įmokos negali sudaryti daugiau nei 40 proc. jūsų pajamų, atskaičius turimus įsipareigojimus“.

Be to, turite įvertinti ir savo finansinį stabilumą – ar gaunate pastovias, nuolatines pajamas, ar turite neterminuotą darbo sutartį, ar dirbate tik su pavieniais darbais: „Tikrai ne visi, kurie nori, gauna vartojimo ar kitas paskolas. Gavę tam tikrus asmens duomenis, pirmiausia patikriname asmens kreditingumo istoriją, ir, tik ją teigiamai įvertinus, galime išduoti norimą paskolą.“

3. O kas, jei nepasiseks?

Svarbu nepamiršti numatyti ir galimų skolinimosi rizikų bei turėti atsarginį planą nenumatytiems atvejams. Anot D. Kranausko, reikėtų pagalvoti, ką darytumėte tokiu atveju, jei prarastumėte darbą ar laikinai nebegalėtumėte sumokėti paskolos įmokų. Visuomet verta nedidelę dalį atlyginimo atsidėti juodai dienai.

„Patarčiau labai atsakingai nutarti paskolos sumą. Suprantama, kad gali kilti pagunda pasiimti didesnę sumą, tačiau rekomenduoju imti lygiai tiek, kiek reikia. Žinoma, pinigus visuomet rasime, kur išleisti, tačiau juos grąžinti kartais nėra taip lengva“, – teigia „Mokilizingo“ marketingo vadovas.

Patariama, kad paskolos įmokos sudarytų ne daugiau nei 20 proc. jūsų pajamų, kad labai stipriai nenukentėtų jūsų gyvenimo kokybė: „Ruošiantis imti paskolą, verta pasitreniruoti – kelis mėnesius atsidėkite po 10–20 proc. savo algos, taip pažiūrėsite, kaip jums sekasi, ar lengvai pavyksta tai padaryti.“

4. Kur ir kokią paskolą imti?

Planuodami skolintis nepasikliaukite savo ar draugų nuomonėmis ir patarimais, geriau kreipkitės į specialistus, kurie profesionaliai patars, kokią paskolą jums pasirinkti. D. Kranauskas siūlo nepriimti pirmo pasitaikiusio pasiūlymo: „Prieš priimdami sprendimą, apsilankykite keliose finansų bendrovėse, išsiaiškinkite sąlygas, užduokite visus jums kylančius klausimus. Atsakingai išsirinkite skolinimo paslaugas teikiančią bendrovę – patikrinkite jos patirtį, peržiūrėkite atsiliepimus, palyginkite palūkanų dydžius.“

Taip pat itin atidžiai perskaitykite savo skolinimosi sutartį: „Pasižiūrėkite, ar yra papildomų sąlygų, patikrinkite, kokie mokėjimų terminai, mėnesinės įmokos, mokėjimų data, kokie mokesčiai taikomi, kokios galimos baudos sutarties nesilaikymo atveju ir kita. Kiekvienas punktas yra svarbus. Jei yra poreikis, galite pasitarti su teisininku ar nepriklausomu finansų ekspertu dėl sutarties detalių. Jei kyla kokių neaiškumų, būtinai klauskite ir domėkitės.“

5. Kaip išvengti rizikų bei streso?

Pasirašius skolinimosi sutartį, viskas, ką lieka daryti – laiku sumokėti mėnesines paskolos įmokas. Tam, kad įmokų mokėjimas nekeltų daug streso, D. Kranauskas pataria kiekvieną mėnesį atsakingai planuoti savo biudžetą: „Nauji pirkiniai gali palaukti, tačiau su paskolos įmokomis vėluoti nereikėtų. Tai ilgalaikis įsipareigojimas, kurį vykdant sąžiningai ir atsakingai, galėsite ramiai džiaugtis prasmingai išleistais pinigais ir įsigyto pirkinio teikiama nauda jums ar jūsų šeimai.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (24)