Pasisakau už galimybę rinktis

Finansinių paslaugų bendrovėje „Western Union“ dirbanti Kotryna Elžbieta Šerpytytė (22 m.) tinklaraščiui Euroblogas.lt sako labai retai besinešiojanti grynųjų, tačiau nors kelis eurus visada turi „atsargai“, kurių dažniausiai prireikia arbatpinigiams kavinėje: „Paslaugų sferoje sunku palikti arbatpinigių mokant kortele, o žmogaus darbą norisi įvertinti, tad keletą monetų piniginėje arbatpinigiams ar viešojo transporto bilietui visada stengiuosi turėti.“

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutą baigusi mergina prisipažįsta, kad beveik visada atsiskaitinėja kortele, nes taip jai – patogiau ir greičiau: „Pastebiu, kad bėgant laikui vis dažniau atsiskaitau kortele būtent dėl patogumo – juk dabar per sekundę gali atsiskaityti vienu kortelės prilietimu.“

Kotryna nei Lietuvoje, nei už jos ribų teigia nesusidūrusi su problema, jog negalėtų sumokėti už prekę ar paslaugą kortele, tad nejaučia baimės, dėl kurios nešiotųsi grynųjų: „Esu rami, kad sėkmingai visur galėsiu atsiskaityti kortele. Jei dėl baimės neatsiskaityti kortele nešiočiausi grynųjų, tai būtų didelės sumos, o tai sukeltų didesnę riziką prarasti pinigus vagysčių atveju.“

Tiesa, nors save laiko išmania mergina, Kotryna nepalaiko verslo idėjos leisti klientams atsiskaityti tik kortele. „Vis dėlto verslų sprendimas leisti atsiskaityti tik kortele yra šiek tiek „grubokas“. Manau, kad turėtų egzistuoti laisvė pasirinkti, o verslo skaidrumą reikia skatinti kitokiomis priemonėmis. Taip, tai viena iš priemonių, bet kur tuomet laisvas vartotojo apsisprendimas kuo atsiskaitinėti?“ − kelia klausimą vilnietė.

Jokios grąžos, monetų ir valiutos keitimų

Buvusi garsi manekenė, šiuo metu modelių agentūros „Image Group“ bendrasavininkė Meda Jonaitytė (40 m.) grynųjų su savimi dažnai visai neturi, o atsiskaitinėja dažniausiai kortele. Nepaisant to, vis dar jaučia, kad dėl to Lietuvoje sykis nuo sykio tenka patirti nepatogumų: „Net tame pačiame Vilniuje rasime ne vieną turgavietę, grožio saloną, butiką, kuriame negalima atsiskaityti kortele… O juk kortele daug paprasčiau – nereikia skaičiuoti, ar teisingą grąžą atmetė, neapsikrauni monetomis, o užsienyje nereikia keistis valiutos. Viskas tampa skaidru.“

Tiesa, Meda pripažįsta, jog dažnai vykstant į užsienį stengiasi turėti grynųjų, nes keliaujant dažniausiai kyla problemų dėl atsiskaitymų kortele, kuriems paaiškinimų neturi.

„Vienoje vietoje kortelę aptarnauja, kitoje – jau nebe. Dažnai tai būna vietinius verslus aptarnaujančių bankų bėdos, o man – didelis galvos skausmas, iš kur viduryje dykumos gauti grynųjų šalies valiuta. Gerai, jeigu keliauji su draugais, bet aš darbo reikalais užsienyje būnu ir viena, tuomet be pinigų visai liūdna“, – juokiasi verslininkė, pritarianti, jog verslai taikytų tik kortelės atsiskaitymų galimybę.

„Man verslo pasirinktas modelis leisti atsiskaityti tik kortele nepatogumų nesudarytų, tačiau manau, kad tai būtų aktualiau atsiskaitant didesnėmis sumomis nei mokant už kavą ar užkandį. Vyresni žmonės vis dar turi įprotį už mažesnius pirkinius mokėti grynaisiais“, – tinklaraščiui Euroblogas.lt prisipažįsta Meda.

Turgūs apie korteles dar negirdėjo

Netradicines, valgomas puokštes iš daržovių kurianti kaunietė Karolina Samalė (28 m.) sako dažniausiai besinešiojanti bent keletą grynųjų kupiūrų, kurių prireikia kone kasdien apsiperkant turgeliuose:

„Dar nesu susidūrusi su lauko prekeiviais, pas kuriuos būtų galimybė atsiskaityti kortele. Žinoma, taip būtų patogiau, mat pasibaigus gryniesiems nereikėtų bėgti ir ieškoti bankomato, nes būtent taip dabar dažnai pasibaigia mano apsipirkinėjimas turgeliuose – ieškant, kur išsigryninti daugiau pinigų.“

Karolina sako vertinanti abu atsiskaitymo būdus ir patogiausia, kuomet kavinėje ar parduotuvėje suteikiamos sąlygos pasirinkti, kaip klientui patogiau: „Jeigu pritrūksta pinigų kortelėje, galiu atsiskaityti grynaisiais – ir atvirkščiai. Man atrodo, kad jauniems žmonėms, kurių kortelėse nėra nesibaigiančio limito, svarbu palikti galimybę atsiskaityti grynaisiais. Taip pat ir su labai vyresniais žmonėmis, kuriems sunku greitai susiorientuoti ir mokėti tik kortelėmis.“

Atsarga man gėdos nedaro

Savo verslą neseniai pradėjusi jauna mama Vaida Baranauskaitė (32 m.) šiuo klausimus atsargesnė – jos piniginėje visada galima rasti bent kelias kupiūras grynųjų:

„Dažniausiai turiu iki 20–50 eurų nenumatytiems atvejams. Nors dažnai atsiskaitinėju kortele, nes tai labai patogu, ne visada gali susiplanuoti visų pirkinių ir, pavyzdžiui, turgelyje, prireikus krapų, tenka jų nebepirkti, nes neužtenka grynųjų, o atsiskaityti kortele galimybės nėra. Ne vieną kartą dėl to teko nutraukti apsipirkinėjimą, tad stengiuosi visada išsiimti daugiau.“

Nors dar susiduria su tokiais atvejais, kuomet tenka likti be pirkinių, Vaida sako pastebinti gerėjančią situaciją: „Pastebiu, jog vis daugiau vietų galima atsiskaityti kortele už manikiūrą, plaukų kirpimą ar masažą. Tai – geras ženklas. Vadinasi, kad poreikis auga, o verslas nuo to tik skaidrėja. Esu iš tų, kurios prašo čekio visose vietose, kur moku pinigus, tad man tai labai svarbu.“

Atsargesnė Vaida būna kelionėse, kuriose nesinori nešiotis daug grynųjų pinigų dėl kišenvagių, tačiau tenka, nes jos banko kortelės kai kuriose vietose nepriima: „Ne kartą kelionėse esu susidūrusi su problema, kuomet negali atsiskaityti kortele, nes jos neskaito, nepriima ir pan. Dėl to keliaudama visada turiu grynųjų suvenyrams, pietums ar pramogoms, o kortelę naudoju apsipirkinėdama didesnėse prekybos vietose.“

Sostinėje gyvenanti Vaida palaiko ir verslo iniciatyvas, skatinančias atsiskaityti kortelėmis, nors įžvelgia nepatogumų: „Sėdint draugų kompanijoje kavinei bus sunkiau padaryti keletą atsiskaitymų nei išrašyti vieną sąskaitą, kurią susidėję sumoka visi. Žinoma, tai tik reti atvejai, absoliučia dauguma atvejų tai daug greitesnis atsiskaitymo būdas.“