„Suaktyvėjimas sausį yra dėl paprastų žmogiškų priežasčių: gruodį labai daug darbų atidedama kitiems metams, nes artėja šventės, reikia užbaigti metus, parengti planus ir klientus pasveikinti. Be to, kai kuriose įmonėse metų pabaigoje tvirtinami biudžetai kitiems metams. Tokiu atveju atsiranda vietos ir pinigų naujiems darbuotojams. Taigi sausį iškart ir puolama tai daryti, nes dažnai būna, kad darbuotojo reikia, bet biudžetas jau išnaudotas“, – DELFI sakė personalo paieškos bendrovės „Alliance recruitment“ vadovas Vytenis Šidlauskas.

Taip pat metų pradžioje daugelyje įmonių būna metiniai darbuotojų pokalbiai ir parengiami jų metiniai vertinimai.

Vytenis Šidlauskas
Foto: Bendrovės archyvas

„Taigi darbo paieška suintensyvėja keliais frontais. Vieni darbuotojai galbūt negauna tokio įvertinimo, kokio tikėjosi, todėl ieško darbo. Kiti galbūt yra atleidžiami dėl jų pasiekimų. Taip pat sausį paaiškėja, ar gaus priedus, paaukštinimus ir pan.“, – aiškino pašnekovas.

Be to, pasak jo, dalis žmonių kurį laiką planuoja išeiti iš darbo, tačiau palaukia metų pradžios, kai išmokami metiniai priedai už rezultatus.

„Ne vieną kartą kalbant su kandidatais teko išgirsti, kad tiesiog jie yra sau pasižadėję keisti gyvenimą, tačiau vis dėlto tos priežastys dažniausiai būna kur kas pragmatiškesnės: arba laukia metinių priedų, arba jau kurį laiką planavo kažką keisti, bet laukė metų pabaigos, arba kažkas nesusiklosto per metinius vertinimus. Taip pat padidėja ir darbo vietų pasiūla“, – sakė V. Šidlauskas.

Pasak jo, didžiųjų įmonių nuotaikos yra pakankamai pozityvios.

„Užsienio investuotojai skelbia planus plėtrai, taip pat nauji investuotojai žvalgosi“, – tvirtino jis, nenorėdamas detalizuoti.

Pasak pašnekovo, palankūs metai turėtų būti IT specialistams, nes jų poreikis augs.

„Šios srities specialistų augimo potencialas yra didelis. Apskritai inžinerinių specialybių paklausa visame pasaulyje didėja, todėl, manau, Lietuva į tai turėtų atsižvelgti. Inžinerinės studijos neturėtų kainuoti brangiausiai, o valstybė turėtų didinti jų patrauklumą ir žinomumą“, – kalbėjo V. Šidlauskas.

Šansas – kalbantiems kuria nors skandinavų kalbų

Personalo paieškos bendrovių „Simplika“ ir „CVO Recruitment“ direktorė Valerija Buzėnienė DELFI taip pat sakė, kad nors pasaulinė statistika rodo, jog dauguma žmonių darbą pakeičia antrą spalio savaitę, tačiau sausis irgi yra lūžis, nes dažniausiai gruodis ir sausis būna veiklos analizės ir metinių aptarimų laikotarpis.

Valerija Buzėnienė
Foto: Asmeninio archyvo nuotr.

„Jeigu ne visos įmonės savo veiklą gali analizuoti kasdien, tai metų pabaigoje tai įvyksta. Iš darbdavio pusės yra aiškus ir objektyvus matymas, kas ką padarė, kieno iš darbuotojų yra kokie rezultatai. Tada gali būti daromos išvados. Taip pat ir iš darbuotojo pusės, jeigu jis pagrįstai arba nepagrįstai tikisi kažkokio įvertinimo, galbūt atlyginimo padidinimo, galbūt metinės premijos, tačiau jos negauna arba gauna ją neadekvačią, todėl gali būti nepasitenkinimas ir gali būti priimtas sprendimas keisti poziciją“, – komentavo ji.

Pasak pašnekovės, darbdavių nuotaikos leidžia tikėtis gerų metų.

„Jau nuo 2013 m. rudens matyti, kad verslas darbuotojus samdo pakankamai sparčiu tempu. Darbo rinka visais lygiais yra pakankamai sveikai judanti. Manau, kad išliks paklausa standartinėms, labiausiai ieškomoms pozicijoms: IT vienareikšmiškai greičiausiai liks sąrašo viršūnėje, paklausūs bus pardavimo specialistai, rinkoje taip pat yra paklausūs skandinavų kalbomis( norvegų, švedų, danų – DELFI) kalbantys klientų aptarnavimo specialistai telefonu, atsiranda darbo vietų kalbantiems vokiškai“, – kalbėjo V. Buzėnienė.

30 tūkst. naujų darbo vietų

Lietuvos darbo birža (LDB) darbo rinkos prognozes šiems metams planuoja pristatyti sausio antroje pusėje. Tačiau kaip DELFI sakė LDB Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Milda Jankauskienė, šiemet darbo rinkoje išliks panašios tendencijos kaip ir 2013 m., didelių pokyčių darbdaviai nenumato.

2013 m. LDB prognozavo, kad daugiausiai darbo pasiūlymų bus paslaugų ir pramonės sektoriuose.

Daugiausiai naujų darbo vietų planavo įsteigti pramonės įmonės: apdirbamojoje gamyboje ketinta įsteigti 12 tūkst. darbo vietų, daugiau nei 5 tūkst. darbo vietų buvo planuojama įsteigti statyboje, apie 5 tūkst. – didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje.

Praėjusiems metams buvo prognozuojama, kad iš viso darbdaviai įsteigs 30 tūkst. darbo vietų, o likviduoti 5 tūkst.

LDB duomenimis, paklausiausios specialybės praėjusiais metais buvo pardavimų, IT, aptarnavimo, transporto specialistai, medikai ir slaugytojai, inžinieriai.

Statistikos departamento duomenimis, trečiąjį praėjusių metų ketvirtį nedarbas Lietuvoje buvo 10,9 proc., o darbo neturėjo 159,6 tūkst. bedarbių.

Trečiąjį 2013 m. ketvirtį šalyje dirbo 1,3 mln. gyventojų.