Dar žaliuose agurkų lapuose puotauja erkės ir tripsai - tai rodo lapų išmarginimas dėmėmis, atsiradusiomis kenkėjų iščiulptose vietose. O štai visai nurudavę ir sudžiūvę lapai greičiausiai įspėja, kad augalus puola miltligė.

„Jei pastebima, kad visi lapai staigiai, per 3-4 dienas, parudavo ir sudžiūvo, labai panašu į netikrąją miltligę. Tačiau tai gali būti ir dar kitos ligos - askochitozės - pasekmės. Ši liga šiemet labai puola agurkus ir didžiuosiuose šiltnamiuose, ir mėgėjiškuose", - įspėja Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkė Elena Survilienė ir priduria, kad agurkai gali nukentėti ir nuo kitos dažnos ligos - kekerinio puvinio.

Netikroji miltligė pavojinga dėl žaibiško plitimo - per 3 dienas agurkai gali visiškai sudžiūti ir sunykti. Daugiausia nuostolių netikroji miltligė padaro esant žemai temperatūrai ir aukštai santykinei oro drėgmei. Stiebo ir vaisių grybas nepažeidžia, tačiau netekę lapų, agurkai nebedera, džiūsta. Jeigu ši liga pasireiškia anksti, derliaus gali visai nebūti arba jis bus labai menkas.

Agurkams susirgus askochitoze, ant lapų atsiranda stambių, iš pradžių šviesių, vėliau tamsėjančių ir džiūstančių dėmių. Kartais dėmes apjuosia gelsvas apvadas. Ant apsikrėtusių stiebų, šoninių atžalų atsiranda pailgų, įdubusių, pilkšvų, sausų dėmių. Tose vietose audiniai išilgai suplyšta, iš jų sunkiasi rusvo kietėjančio skysčio lašeliai. Ant pažeistų vaisių ir atžalų susidaro daug smulkių, iš pradžių pilkšvų, vėliau tamsėjančių kūnelių - grybo piknidžių. Dažnai pažeidžiamas ir stiebo pagrindas arti žemės.

Agurkams susirgus kekeriniu puviniu, atsiranda rudų ar juodų nekrotinių dėmių (ant lapų jos paprastai būna didelės, netaisyklingos formos, rusvos spalvos), kurios greitai pasidengia puriu dulkančiu pilkšvu pelėsiniu apnašu. Besiliečiant infekuotai vietai su kita augalo dalimi, užkratas greitai pereina ant jos. Žalingiausia stiebinė ligos forma, kai sutrikus transpiracijai bei mitybai, augalas vysta ir žūsta. Puvinio apimtose vietose stiebas paruduoja, suminkštėja, apsitraukia pilku su juodais skleročiais apnašu. Jeigu pūva stiebo apačia, vysta ir žūsta visas augalas, o jei aukščiau, žūsta augalo dalis virš pažeistos vietos.

Pasak mokslininkės, visos šios ligos susijusios su atvėsusiu ir drėgnu oru. Ar įmanoma dar kaip nors padėti tokiems nuo ligų nukentėjusiems augalams? Pirmiausia reikia išskinti senus, kenkėjų iščiulptus, nurudavusius lapus ir juos sunaikinti deginant su viskuo, kas juose knibžda.

„Augalas liks plikas ir negražus, bet nupurškus trąšomis, kad ir 2 proc. karbamido tirpalu, augalui suteiksite antrą šansą gyventi ir derėti. Parduotuvėse galima įsigyti augimo skatintojų Aminocat ir Razormin. Šie taip pat padėtų augalams atsigauti ir sustiprėti, tarkime, Aminocat prikelia augalus net po nupurškimo Raundapu", - patikina E. Survilienė.

Be to, jei nudraskius sudžiūvusius lapus dar lieka sveikų žaliuojančių lapų, juos rekomenduojama nupurkšti fungicidu (tiktų Akrobat, Infinito, Čempion - visi jie yra registruoti ir mėgėjams). Specializuotose parduotuvėse galima įsigyti biologinių apsaugos produktų nuo augalų ligų (agurkams tiktų Flama, Mimoten) ir kenkėjų (Canelys, Konflik, Oleorgan).

Norint kuo ilgiau išsaugoti derančius agurkus, būtina laikytis agrotechnikos, švaros, kuo greičiau pašalinti pirmuosius susirgusius augalus. Laistyti augalus reikėtų ne pilant vandenį ant stiebo, o drėkinant substratą (kad agurkų stiebo pagrindas būtų kuo sausesnis). Šiltnamį reikėtų kuo dažniau vėdinti, kad nesusidarytų kondensatas ir sumažėtų santykinė oro drėgmė.