Palankūs orai ligoms plisti

Anot R.Semaškienės, birželį ūkininkai turi stebėti, kaip žieminiuose kviečiuose, kvietrugiuose, rugiuose plinta javiniai amarai. Jie įsikuria žiemkenčių varpose ir maitinasi besiformuojančiais grūdais. Javiniai amarai ypač daug žalos pridaro, kai pasėlyje išplinta iki javų pieninės brandos.

„Purkšti nuo amarų reikia tada, kai pasiekiama žalingumo riba. Kai trečdalyje varpų randami 2–3 amarai, reikėtų naudoti kontaktinius insekticidus“, – patarė R.Semaškienė.

Mokslininkė pabrėžė, kad vasarinius javus dėl labai permainingų meteorologinių sąlygų ūkininkai pasėjo ne vienu laiku, o apsaugą nuo ligų ir kenkėjų lemia ne tik veislė, bet ir sėjos laikas. „Vėlesnės sėjos augalus galėjo smarkiau pažeisti ligos ir labiau apnikti kenkėjai. Rekomendacijos net tos pačios veislės augalams, auginamiems nedideliu atstumu, bet pasėtiems skirtingu laiku, gali labai skirtis“, – pabrėžė R.Semaškienė.

Šiuo metu vasarojus jau plaukėja ar net žydi. Todėl mokslininkė sakė, kad nepurkštuose pasėliuose arba pasėliuose, kurie purkšti bamblėjimo metu, būtina naudoti fungicidus. Šilti ir drėgni orai yra palankūs ligoms, ypač lapų dėmėtligėms, plisti. Mokslininkė pabrėžė, kad lapų dėmėtligės palankiomis sąlygomis plinta sparčiai sumažindamos žalią lapo plotą, o kartu ir derlių. Augalus nuo lapų dėmėtligių šiuo metu rekomenduojama purkšti veiksmingais fungicidais.

Pravers fungicidai

R.Semaškienės teigimu, kiekvienais metais vasariniuose miežiuose karaliauja tinkliškoji dryžligė, kuri padaro nemenką žalą. Tinkliškosios dryžligės gana gausu miežių pasėliuose ir šiemet. Mokslininkė pabrėžė, kad vasariniuose kviečiuose taip pat plinta lapų ir varpų septariozė bei dryžligė. Lapų septoriozės apnikti lapai turi rusvų arba rudų dėmių, kurių centras vėliau pašviesėja, jame matomi juodi taškeliai. Būdingiausias kviečių dryžligės požymis – tamsiai ruda dėmelė gelsvai rudos dėmės centre. Todėl norint apsaugoti šias kultūras nuo ligų, būtina pasirinkti veiksmingus fungicidus.

„Purškiant vasarinius kviečius žydėjimo metu, sumažinama užsikrėtimo varpų fuzarioze rizika. Tačiau tik tuo atveju, jei bent viena nuo varpų fuzariozės veiksmingai apsauganti medžiaga tuo metu yra naudojamame fungicide. Žydėjimo metu varpų fuzariozės simptomai nematomi, jie išryškėja pieninės brandos metu. Tada bet koks fungicidų naudojimas yra betikslis“, – teigė R.Semaškienė.

Plinta miltligė

Pasak R.Semaškienės, miežiuose plintanti miltligė daugiau žalos padaro ankstyvais augimo tarpsniais, o ramularija miežiuose išplinta pieninės brandos metu. Pirmiausia išryškėja punktyrinės šviesios dėmelės, kurios vėliau tampa tamsiai rudos ar beveik juodos. Ramularijai būdingos dėmės yra 1–3 mm ilgio ir 0,5 mm pločio, aiškiai apribotos lapo gyslų. Dėmių dydis priklauso nuo ligos intensyvumo ir auginamos veislės jautrumo. Pasirodžius akuotams ar išplaukėjus, miežiai purškiami fungicidais, kurie itin efektyviai apsaugo nuo tinkliškosios dryžligės ir ramularijos.

„Rinkoje fungicidų pasiūla didžiulė, tereikia pasirinkti veiksmingai nuo konkrečių ligų apsaugančius produktus, atsižvelgiant į pasėlio būk­lę ir planuojamą derlių. Dažniausiai miežiuose vienu metu plinta kelios ligos, todėl geriausia naudoti plataus veikimo spektro fungicidus. Tik tinkamai pasirinktas produktas atneš ekonominę naudą“, – pabrėžė mokslininkė.