Spalį Marijampolės rajono apylinkės teismas buvo priėmęs sprendimą, kuriuo buvo nurodyta, kad „Saerimner” turi nutraukti Jusevičiuose esančio kiaulininkystės komplekso, veikiančio nuo 1976-ųjų, veiklą, nes veiklą leidžiantį Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą prieš septynerius metus MRAAD išdavė neteisėtai.

Tačiau Kauno apygardos teismui nagrinėjant bylą liko daug neatsakytų klausimų dėl bylos esmės, todėl apeliacijos nagrinėjimas bus tęsiamas žodžiu, o sprendimas priimtas vasaros pradžioje.

Marijampolės rajono apylinkės teismas buvo patenkinęs 6 fizinių asmenų bei 2 tų pačių asmenų valdomų bendruomenių ieškinį. Kauno apygardos teismo sprendimas reiškia, kad Jusevičių kiaulių kompleksas, dirbantis nuo 1976-ųjų, kol kas toliau tęs veiklą ir aprūpins kaimo vietovę darbo vietomis, tačiau teismo procesas tęsis toliau.

Nors Jusevičių kiaulių auginimo kompleksą „Saerimner” 2006 m. įsigijo su galiojančiu TIPK leidimu, po to žemių šalia komplekso įsigiję 6 piliečiai į teismą kreipėsi „gindami viešą interesą”. Į teismą buvo kreiptasi praėjus daugiau nei 4 metams, nors pagal įstatymus TIPK leidimai gali būti skundžiami per vieną mėnesį nuo išdavimo.

„Prasidėjus šiems teisminiams procesams, iš pat pradžių, visi darbuotojai buvo labai sunerimę ir tikrai kiekvienas buvo išsigandęs. Juk kiekvienam reikia darbo. Tačiau šiandien mes čia, Kalvarijoje, esame įsitikinę, kad viskas bus gerai. Dirbame kaip visada, tikime teisybe ir dabar esame nusiteikę gerai”, - sakė „Saerimner” Jusevičių kaimo kiaulių komplekso darbuotoja, fermos vyriausioji operatorė Aldona Astrauskienė.

Kauno apygardos teismas vasarį taip pat priėmė sprendimą, kurio pagrindu Marijampolės RAAD galės toliau vykdyti Aplinkos ministerijos įsakymą. Remiantis juo, „Saerimner” yra įpareigota kreiptis į Marijampolės RAAD dėl naujo TIPK leidimo išdavimo, o visi RAAD aplinkos viceministro raštu yra įpareigoti atnaujinti arba koreguoti TIPK leidimus kiaulių auginimo veiklai.

Naujų TIPK leidimų išdavimo tvarkos pakeitimą Aplinkos ministerijai jau pasiūlė inicijuoti Ūkio ministerija. Šis pakeitimas įpareigotų atsakingas institucijas pateikti pagrįstus ir argumentuotus atsakymus verslui apie padarytą pažeidimą ir nurodyti, kaip šį pažeidimą ištaisyti.

Komentuodama situaciją Milda Dargužaitė, „Investuok Lietuvoje“ generalinė direktorė, sakė, kad „Saerimner“ atvejis – pavyzdys, išryškinęs ir reguliavimo spragas.

„Mes labai suinteresuoti efektyviu sprendimu. Bendradarbiausime su atsakingomis institucijomis siekdami kuo greičiau paskatinti reikiamus procesus, kad būtų išspręsta „Saerimner“ problema, ir išvengtume panašių atvejų ateityje”, - sakė „Investuok Lietuvoje” generalinė direktorė Milda Dargužaitė.

„Saerimner” fermose kaimo vietovėse dirba daugiau kaip 450 darbuotojų.