Numatyta, kad 2012 m. selekcinis užmokestis už javus būtų 8 Lt/ha, už rapsus - 18 Lt/ha. 2013-aisiais metais užmokestis bus atitinkamai 9 ir 23 Lt už hektarą javų ir rapsų. Selekcinis užmokestis už bulvių pasėlius jau nuo 2011 m. yra 70 Lt/ha, jis nekis.

Jei nebūtų susitarta, selekcinio užmokesčio dydis būtų apskaičiuojamas pagal licencinio užmokesčio dydį, dalijant jį perpus. Kitaip tariant, selekcinis užmokestis sudarytų 50 proc. licencinio užmokesčio. „Jei visi nebūtume dėję pastangų ir siekę bendro sutarimo, selekcinis užmokestis būtų gerokai didesnis - siektų 16 Lt už javų hektarą ir 30 Lt už rapsų hektarą. Manau, mes išsiderėjome palankias sąlygas ir pusantrų metų darbas tikrai nenuėjo veltui", - sako Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

Didelis indėlis derantis dėl kainos tenka ir Lietuvos grūdų augintojų asociacijai. Beje, ši asociacija buvo sukūrusi ir užmokesčio administravimo modelį, kuris konkuravo su Lietuvos sėklininkystės asociacijos siūlomu modeliu, tačiau dabar nutarta, kad užmokestį administruos Lietuvos sėklininkystės asociacija (LSA).

Mokėtina suma bus apskaičiuota pagal 2011 m. pasėlių deklaracijas, kuriose žemdirbiai jau turėjo nurodyti, kokius plotus kokios konkrečios veislės augalų augina. Užmokestį reikės mokėti tik už tas veisles, kurios turi galiojančią teisinę apsaugą Europos Sąjungoje. Jei plotas bus apsėtas sertifikuota sėkla, selekcinio užmokesčio už jį mokėti nereikės.

Konkrečios mokesčio administravimo ir jo mokėjimo sąlygos bus apibrėžtos artimiausiu metu, tačiau preliminariai numatoma, kad kiekvienas žemdirbys, auginantis daugiau negu 30 ha saugomų veislių javų ar rapsų, paštu gaus išrašytą sąskaitą. „Kad kiltų kuo mažiau nesusipratimų, prie sąskaitos bus pridėtas lydraštis, kuriame bus išaiškinimas, už ką priskaičiuota mokėtina suma", - patikslino LSA direktorius Julius Grašys.