„Kaip visada, prieš šventes žmonės pirko kalakutus, gyrė juos. Tačiau tokių pirkimų nebūna ištisus metus“, – sakė Panevėžio rajono kalakutų augintojai Rolandas ir Audronė Kiškiai.

Metų pabaigoje pats darbymetis ir kitų kalakutų augintojų ūkiuose. Prieš maždaug keturiolika metų pirmieji šalyje mėsinius kalakutus auginti pradėję kretingiškiai Vilija ir Vladas Baltuoniai šventėms išaugina mažesnius paukščius, sveriančius 5–7 kilogramus. Anot kretingiškių, per metus išauginančių apie 20 tūkst. kalakutų, prieššventinis laikotarpis sudaro kone du trečdalius visų metų prekybos. „Mūsų kalakutienos paklausa auga. Turime daug nuolatinių pirkėjų“, – sakė V.Baltuonienė.

Įgijo pirkėjų pasitikėjimą

Kalakutų augintojai pastebėjo, kad vis daugiau vartotojų nori žinoti, ką perka. Žmonės vertina, kad produktą gali įsigyti jiems žinomose vietose tiesiai iš augintojų.

Baltuoniai kalakutieną ir jos gaminius pardavinėja savo parduotuvėse, turgavietėse Kretingoje, Klaipėdoje, Palangoje, Telšiuose ir kitur. Jie turi įsirengę Europos Sąjungos standartus atitinkančią kalakutų skerdyklą, tad gali savo produkciją eksportuoti į ES šalis. V.Baltuonienė sakė, kad šiek tiek kalakutienos parduoda į Latviją, kitas užsienio šalis.

Kiškiai savo išaugintą kalakutieną parduoda Panevėžio miesto turgavietėse. „Įgijome žmonių pasitikėjimą. O tai pasiekiama ne per vienus metus“, – pastebėjo R.Kiškis, per metus išauginantis iki 8 tūkst. kalakutų, iš kurių apie 3 tūkstančius parduoda mėsai, kitus mažiau ar daugiau paaugintus išperka gyventojai.

Pirkėjai itin vertina tai, kad ir panevėžiečiai, ir kretingiškiai kalakutus lesina natūraliais lesalais, pagamintais iš savo ūkyje užaugintų grūdų.

Kalakutienos vartojimas auga

Pasak bendrovės „Arvi kalakutai“ direktorės Redos Siaurusaitienės, kalakutienos šalyje suvartojama kasmet vis daugiau. „2001–2003 metais vienam gyventojui tekdavo po 0,2 kg kalakutienos, o užpernai – jau 3,7 kg. Manome, kad ir šiemet bus suvartojama ne mažiau“, – pastebėjo R.Siaurusaitienė.

Bendrovė „Arvi kalakutai“ per metus išaugina daugiau nei 300 tūkst. kalakutų ir perdirba per 5500 tonų kalakutienos. Didžioji dalis (apie 70 proc.) pagamintos produkcijos suvartojama vidaus rinkoje. Kita dalis eksportuojama į Latviją, Estiją, Daniją, Suomiją, Belgiją ir kt.

Bendrovė plečia savo firminių parduotuvių tinklą. Šiuo metu veikia 11 parduotuvių, keturios iš jų atidarytos pernai.

Sunki konkurencija

Ilgai kalakutienos vartotojus mūsų šalyje ugdę paukščių augintojai sako, kad jų pastangas smukdo pigesnė lenkiška produkcija.

„Nemažai žmonių dairosi, kur pigiau, ir nesvarbu, kokios kokybės produktas. Kasmet dideli kiekiai paukštienos įvežami iš Lenkijos, Olandijos, Danijos ir kitur. Argi dalis jos neparduodama prisidengiant lietuviškos prekės vardu? Tokiu atveju rinkoje – nevienodos konkurencinės sąlygos“, – sakė A.Kiškienė, Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės instituto mokslo darbuotoja.

Pasak Žemės ūkio rūmų gyvulininkystės specialistės Ilonos Kauzonienės, lenkai turi galimybių pigiau pagaminti paukštieną. „Didesnė šalis, didesnės apimtys. Čia ir paukščiukai, ir pašarai pigesni, todėl ir paukštiena pigesnė. Mūsų augintojai paukščių neperina, juos dažniausiai vežasi iš Lenkijos“, – tvirtino I.Kauzonienė.

Nuogąstauja dėl ateities

Kalakutų augintojai veja šalin baimes, kad vartotojai per sunkmetį gali atsigręžti į pigesnius produktus. „Kas dėsis šiais metais, sunku nuspėti. Tie visi mokesčiai! Lietuviškai produkcijai gali būti blogai“, – nuogąstavo V.Baltuonienė.

A.Kiškienė tikisi, kad savo vartotoją pavyks išlaikyti. „Kad ir pakilus PVM, atsiradus kitiems mokesčiams, stengsimės neskriausti pirkėjų“, – sakė kalakutų augintoja.

Pasak bendrovės „Arvi kalakutai“ direktorės R.Siaurusaitienės, šiemet nebus lengva dėl bendros ekonominės padėties, taip pat ir dėl nuo 5 proc. iki 19 proc. padidinto PVM. „Padidėję mokesčiai guls ant mūsų ir vartotojo pečių. Tačiau, nepaisydami išorinių veiksnių, reaguosime į pirkėjų poreikius, keisime ir atnaujinsime asortimentą“, – tvirtino R.Siaurusaitienė.

Specialisto komentaras

Ilona Kauzonienė, Žemės ūkio rūmų gyvulininkystės specialistė

Statistikos duomenimis, Nacionalinei paukščių augintojų ir veisėjų asociacijai priklausančių ūkininkų ūkiuose 2007 metais buvo auginama kone 117 tūkst. kalakutų. Pastaraisiais metais šis skaičius beveik nekinta.

Dabar pasaulyje paplitę sunkieji anglų BIG-6 ir BUT-9 veislių baltieji mėsiniai kalakutai. Lietuvoje pirmieji BIG-6 veislės kalakučiukai pradėti auginti 1995 m., o BUT-9 – metais vėliau Baltuonių ūkyje. Gyvulininkystės instituto darbuotoja A.Kiškienė atliko mokslinius tyrimus.

Mūsų žmonės ne taip greitai pamėgo kalakutieną ir tai suprantama: naujovės visada sunkiai skinasi kelią.