Sąlygos – kaip ir didiesiems

„Parama smulkiems ir vidutiniams ūkiams yra įrašyta į ES paramos prioritetus, bet paraiškų nesulaukiama, – Žemės ūkio rūmuose surengtame susitikime su ūkininkų organizacijų atstovais ir valdžios pareigūnais tvirtino Kaimo plėtros ir verslo konsultantų asociacijos prezidentas Donatas Stanikūnas. – Svarstant Kaimo plėtros programą, įspėjome, kad, nenumačius jokių specialių priemonių, mažesniems ūkiams skirta parama gali likti nepanaudota, būtent taip ir atsitiks.“

D.Stanikūnas aiškino, kad reikalavimai rengti verslo planus valdantiems iki 150 ha yra tokie patys kaip ir siekiantiems milijoninės vertės paramos.

„Verslo plano parengimas ir milijoninei, ir 100 tūkst. Lt paramai gauti reikalauja panašių laiko ir energijos sąnaudų. Todėl šios išlaidos dažnai perkopia 5 proc. ribą nuo numatytos paramos, ji ūkininkui tampa per brangi.“

Jis pastebi, kad už paramos lėšas perkant žemės ūkio techniką ši prekiautojų specialiai pabranginama iki 20 proc. Konsultantų asociacija siūlo supaprastinti verslo planų reikalavimus, leisti savanoriškai, o ne privalomai drausti pasėlius paramos gavėjams, plačiau taikyti avansinį apmokėjimą, sumažinti reikalavimus viešųjų pirkimų procedūrose.

Veja lauk

Lietuvos šeimų ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis pastebi, kad smulkesnieji ūkininkai neturi informacijos apie paramos gavimo sąlygas. „Žinau ne vieną atvejį, kai konsultavimo tarnybų darbuotojai rajonuose išprašo nedidelių ūkių savininkus lauk, sakydami, kad jie pernelyg maži tikėtis paramos, – teigė jis. – O juk vidutinių ūkių savininkai yra mūsų kaimo pagrindas, jiems ūkininkavimas yra gyvenimo būdas, tačiau kol kas daugiau žiūrima tik į stambiuosius ūkius, manoma, kad tik jie konkurencingi. Mažai naudos ir iš paramos mažosioms įmonėms, nes joms reikalavimai mažai skiriasi nuo didžiųjų perdirbėjų.“

Jaunųjų ūkininkų ratelių sąjungos pirmininkė Erika Navalinskienė taip pat minėjo, kad blogi pavyzdžiai greitai atgraso kitus. „Viena jaunųjų ūkininkų šeima išleido 11 tūkst. Lt verslo planui parengti, o paramos negavo. Paskui apie tai kalba visas rajonas, ir jau niekas netiki jokia parama“, – pasakojo ji.

Tikisi permainų

Diskusijoje dalyvavusios Žemės ūkio ministerijos sekretorės Virginija Žoštautienė ir Dalia Miniataitė sakė, kad daug kas priklausys nuo naujos Vyriausybės. „Iš tiesų galima supaprastinti verslo planus, tačiau kai kurių formalumų neįmanoma atsisakyti, nes parama kaimo plėtrai nėra socialinė, o investicinė, – kalbėjo D.Miniataitė. – Nedideliuose ūkiuose reikia skatinti ir alternatyvius verslus. Užsienyje daugelis vidutiniųjų turi papildomų pajamų iš kitos veiklos.“

V.Žoštautienė pridūrė, kad labai supaprastinti paramos sąlygas neleistų teisėsaugos institucijos dėl korupcijos prevencijos.

Nacionalinės mokėjimo agentūros direktorius Saulius Silickas žadėjo, kad paraiškų pavyzdžiai bus skelbiami agentūros interneto svetainėje. „Į mūsų rengiamus susitikimus ateina daug žmonių, tai rodo, kad žmones domina paramos sąlygos, – įsitikinęs jis. – Iš ūkininkų organizacijų lauksime pasiūlymų ir temų, kurios labiausiai rūpi žemdirbiams, nes ne apie viską galima sužinoti kabinete.“