Antradienį, „Nord Pool“ rinkai atmetus Lietuvos pasiūlytą rezervinio generatoriaus Elektrėnuose tiekiamą energiją, elektros kaina siekė 823 eurus už megavatvalandę. Tokia kaina yra istoriškai aukščiausia, tačiau ekspertai įspėja, kad tokios situacijos artėjant žiemai gali kartotis, o kainų pikai lengvai gali viršyti vakarykštį rekordą.

„Kaip viena iš priemonių vidinei rinkai apginti, galėtų būti gamintojų parduodamos elektros kainos „lubų“ ir „grindų“ reguliavimas. Tarkime, didžiausia kaina galėtų siekti 150 eurų už megavatvalandę. Gamintojams galimus praradimus būtų galima kompensuoti per ilgesniam laikui nustatytas kainų „grindis“, kurios užtikrintų, kad pasibaigus suirutei, kuri dabar vyksta energetikos sektoriuje, ir stabilizavus kainą, vėliau ji nenukristų žemiau nustatytos ribos.

Reikėtų konsultuotis su ekspertais dėl bendros rinkos sąlygų, tačiau šiandien esame situacijoje, kai arba EK turi pradėti keisti taisykles ir užtikrinti Baltijos šalių energetinį saugumą, arba turime patys ginti vidaus rinką ir jį užsitikrinti,“ – teigia Seimo Ekonomikos komiteto narys L. Savickas.

Lukas Savickas

Pastaruoju metu didmeninės elektros kainos Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse yra ženkliai didesnės nei kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse.

„Nėra normalu, kad kas savaitę susiklosto, kaip ministras įvardijo, „paradoksali situacija“. Suprantame, kokių geopolitinių procesų sūkuryje esame, tačiau tai, kas vyksta su elektros energijos kainomis, neramina ir kelia klausimų, ar dabartinės rinkos reguliavimo taisyklės apskritai veikia.

Todėl kreipiuosi tiek į premjerę, tiek į Europos Komisiją – jeigu pasitvirtintų, kad rinkos reguliavimo mechanizmai ES mastu išties nėra pakankami, EK turi inicijuoti teisėkūros procesus, kurie sugebėtų sureguliuoti rinką. Privalome galvoti ir apie nacionalinio intereso gynybą.

Turime vienas aukščiausių elektros energijos kainų „Nord Pool“ rinkoje, siekiant stabilumo Europos Sąjungos elektros rinkoje siūlau vietoje elektros gamintojų viršpelnio taikyti neplanuoto pelno mokestį (angl. windfall tax).

Mums diskutuojant apie būtinybę valstybei kompensuoti dalį elektros energijos kainų gyventojams, tokios kompensacijos didinimą ir plėtimą, būtent iš šio papildomo, vienkartinio mokesčio būtų galima amortizuoti energijos kainų augimą. Tokį mokestį kiek anksčiau pradėjo taikyti ir Didžioji Britanija,“ – sako Seimo narys Lukas Savickas

Tai yra ne pirmas skandalas, drebinantis elektros rinką Lietuvoje. Vos prieš kelias savaites vienas iš nepriklausomų elektros energijos tiekėjų, „Perlas energija“, paskelbė vienašališkai naikinantis fiksuotos kainos planus, o visus vartotojus perkeliantis į planus, kur kaina nustatoma rinkos. Kaip tvirtinama parlamentaro pranešime, esant tokiai neapibrėžtai situacijai, norėtųsi didesnio vyriausybės proaktyvumo užtikrinant vidaus rinkos ir jos gyventojų interesų apsaugą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)