„Lietuva, kalbant apie energetinį saugumą, tiekimo nesutrikimų užtikrinimą, iš tikrųjų yra gana pasiruošusi, saugi. Daugiausia mus gelbėja Suskystintų gamtinių dujų terminalas. Mes užtikrintai galime atsivežti dujų“, – penktadienį po jungtinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) bei Energetikos ir darnios plėtros komisijos uždaro posėdžio kalbėjo P. Saudargas.

Vis tik, konservatorius pažymi, kad šalyje būtina vystyti elektros energijos generavimo pajėgumus. Tačiau kartu jis tikina, kad ir elektros tiekimo sutrikimų artimiausiu metu neturėtų būti.

„Šiaip ateinančiais metais energetikos sutrikimų neturėtų būti. Na, o kainos yra tokios, deja, kokios jos yra. Tai absoliučiai Kremliaus strategijos paveikslo pasekmė. Tai ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje yra taip“, – aiškino jis.

„Mus visus išgelbėjo šilta žiema“, – pridūrė P. Saudargas.

ELTA primena, kad, atsižvelgiant į smarkiai išaugusias energijos kainas, sausio pradžioje Vyriausybė pritarė Energetikos ir Finansų ministerijų parengtam antrajam energijos kainų švelninimo paketui. Nuspręsta Seimui siūlyti įstatymo projektą, kuriame numatoma centralizuotam šildymui ir karštam vandeniui taikyti 0 proc. lengvatinį PVM tarifą, taip pat skirti papildomus 35 mln. eurų paramai nuosavai saulės elektrinei įsigyti.

Tuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad sunkiau besiverčiantys šalies gyventojai jau gali pasinaudoti būsto šildymo išlaidų kompensacijomis nepriklausomai nuo to, kokiu kuru jų būstas yra šildomas.

Nuo šių metų pradžios nepasiturintiems gyventojams už būsto šildymą kompensuojama dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp pajamų ir 2 valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžių (2 VRP – 258 Eur) kiekvienam šeimos nariui arba 3 valstybės remiamų pajamų dydžių (3 VRP – 387 Eur) vienam gyvenančiam asmeniui.

D. Kreivys: Lietuvos energetikos sistema pasirengusi ekstremaliai situacijai

Energetikos ministras Dainius Kreivys neatskleidžia, kokios energetikos ūkio valdymo priemonės parengtos, jei šalyje reikėtų skelbti ekstremalią situaciją. Opozicija tikina, kad toks planas išgelbėtų tik „trumpuoju laikotarpiu“.

„Yra labai aiškūs planai, ką darysime esant ektraordinariai situacijai Lietuvoje. Turime pasirengę atsargas tiek dujų, tiek kuro: dyzelino, benzino. Elektros sistemos stabilumui yra parengtas labai aiškus planas. Negaliu lįsti giliau, bet visų namai bus šilti ir apšviesti – tai galiu garantuoti“, – po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) ir Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdžio žurnalistams penktadienį pareiškė ministras.

Jame parlamentarai aptarė Lietuvos energetikos situaciją geopolitinių įvykių Europoje kontekste.

NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako, jog energetikos ministras patikino, kad jeigu situacija Ukrainoje aštrėtų ir „virstų į kažkokius išbandymus Lietuvos energetikos srityje“, Lietuva tam pasiruošusi geriau nei Europos Sąjunga.

„Lietuva atrodo geriau nei Europos Sąjungos vidurkis. SGD terminalas mums yra visiškas garantas to, kad mes negalėtume būti palikti be dujų. (...) Nesame priklausomi nuo vieno vamzdžio, kaip gal kitos Europos Sąjungos valstybės. Lietuva dujų sektoriuje užsitikrino neblogas pozicijas, tai dabar mūsų privalumas“, – žurnalistams teigė jis .

„Valstietis“ Arvydas Nekrošius apgailestavo, kad planas gelbėtų neilgai.

„Panašu, kad tie veiksmai bent jau trumpuoju laikotarpiu, šaltuoju periodu, gali garantuoti, kad mes esame bent jau šią akimirką šiek tiek saugesni“, – teigė A. Nekrošius.

Anot jo, elektros gamyba yra pažeidžiamiausia sritis: „Tikriausiai didžiausią problemą turime su elektros generacija, nes Lietuva neturi pakankamai pajėgumų pati pasirūpinti elektros energija, ją pagrinde importuojame, esame priklausomi nuo Švedijos gamintojų“.

Tuo metu Energetikos ir darnios plėtros komisijoje dirbantis P. Saudargas tikino, kad Rusijai išjungus jungiklius kaimyninėms šalims, Lietuva be elektros neliks.

„Rusija kovoja energetinį karą prieš Europą. (...) Yra ištuštėjusios absoliučiai saugyklos, kurios valdomos „Gazprom“, tai atsilieka nuo daugiamečių vidurkių, tai nenormalus, akivaizdus, grubus energetinis karas“, – sakė jis.

Parlamentaro teigimu, Rusija ruošiasi aprūpinti dujomis Karaliaučių per srities suskystintųjų gamtinių dujų terminalą.

„Laivai plaukia į Kaliningradą. Tai panašu, kad ruošiamasi tam atvejui, kad, tarkime, išjungtų visas dujas, einančias per Lietuvą į Kaliningradą ir visą Europą. Rusija šituos scenarijus, matyt, modeliuoja. (...) Mes turėsime dujų, nes turime terminalą“, – svarstė P. Saudargas.