„Litgrid“ parengtas atnaujintos pralaidumų su trečiosiomis šalimis nustatymo metodikos projektas gruodį pateiktas Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT), kuri įvertinusi per viešą konsultaciją gautas pastabas, spręs dėl jo patvirtinimo.

Pasak VERT pirmininko Renato Pociaus, projektas pernelyg nesiskiria nuo rugsėjį patvirtintos metodikos. Pasak jo, pakeitimais norima pašalinti tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos operatorių esančius techninius neatitikimus.

„Metodikos pakeitimai daugiau yra techninio pobūdžio, kad perdavimo sistemos operatoriai – tiek Lietuvos, tiek Latvijos, tiek Estijos – naudotų tuos pačius skaičiavimo algoritmus, kuomet yra paskaičiuojami visi pajėgumai ant sienų", – BNS aiškino R. Pocius.

„Šiandien yra grynai tokie techniniai nesutapimai laike, kur operatoriams po to yra techniškai sudėtinga susiskaičiuoti tuos pajėgumus", – pridūrė jis.

„Litgrid“ pernai rugsėjį sumažinus maksimalų pralaidumą per Baltarusijos ir Lietuvos jungtis, Latvija prekybai su Rusija gali išduoti tik tokius pajėgumus, kurie maždaug atitinka jos linijų pralaidumą.

Iki tol abi šalys su Rusija prekiavo pagal Lietuvos nepatvirtintą trišalę metodiką. Lietuvos pareigūnai įsitikinę, kad tokiu būdu per Latviją į Lietuvą patekdavo Astravo AE elektra ir dėl to buvo pažeidžiamas vadinamasis „antiastravo“ įstatymas. Latvija teigė, kad prekiavo tik rusiška elektra.

Lietuva siekia, kad nesaugia laikomos Astravo atominės elektrinės (AE) elektra nepatektų į Baltijos šalių rinką. Elektros importą iš Baltarusijos ji nutraukė nuo 2020 lapkričio, kai Astravo AE pradėjo gaminti elektrą.