Parlamentarai ketvirtadienį priėmė tai numatančias kelių įstatymų pataisas.

Energetikos viceministrė Inga Žilienė yra sakiusi, kad pakeitimų tikslas – pasiruošti svarbiausiems 10 metų elektros rinkos pokyčiams, kai vartotojams atsiras vis daugiau naujų galimybių aktyviai dalyvauti rinkoje.

Pasak jos, modernesnis modelis leis į Lietuvą pritraukti naujų investuotojų, pažangių technologijų – tikimasi, kad tai didins elektros rinkos konkurencingumą .

Tai atvers didelių galimybių informacinių technologijų (IT) paslaugų teikėjams, nes plėtrą šioje srityje ypač skatins piliečių energetinės bendruomenės, kurios pasigamintą elektros perteklių galės parduoti ar mainytis.

Nauja tvarka siekiama sudaryti palankesnes sąlygas žmonėms tapti mažiau priklausomiems nuo elektros kainų, kurių augimas dabar stebimas, o naudoti savo pasigamintą energiją, ją kaupti, parduoti ar mainytis, jungtis į energetikos bendrijas, teikti energijos kaupimo, elektromobilių įkrovimo paslaugas.

Tada tiek aktyvūs vartotojai, tiek energetinės bendruomenės, tiek elektrą gaminantys vartotojai bus nepriklausomi nuo elektros kainų šuolio, kadangi jie neįsigis elektros energijos iš biržos ir iš nepriklausomo tiekėjo, o patys pasigamins.

Į gyventojų energetinę bendruomenę galės burtis sodų bendrija, daugiabutis namas, kaimo bendruomenė: galės bendrai statytis, pavyzdžiui, nutolusią saulės elektrinę ir susimažinti sąskaitas už elektrą.

I. Žilienė žadėjo, kad išmaniosios elektros apskaitos sistemą prioritetine tvarka jau nuo kitų metų nemokamai planuojama diegti neįgaliesiems.

Švarios energetikos paketas, perkeliamas į šalies teisės aktus, leis elektros vartotojams tapti vis aktyvesniais elektros rinkoje, kurioje jie galės veikti tiek pavieniui, tiek ir bendruomenėmis.