„Litgrid“, Latvijos AST, Estijos „Elering“ ir Lenkijos PSE pirmadienį pateikė paraišką Europos infrastruktūros tinklų priemonei (Connecting Europe Facility, CEF).

Lietuvos projektų vertė yra 41 mln. eurų, Latvijos – 49 mln. eurų, Estijos – 37 mln. eurų, Lenkijos – 111 mln. eurų, pranešė bendrovė „Litgrid“.

Lėšos būtų skiriamos tinklo atnaujinimo, dažnio valdymo įrangai ir informacinių sistemų projektams, o Lietuvoje – keturiems projektams: Darbėnų pastotei, 330 kV elektros perdavimo linijos Klaipėda-Grobinė (Latvijoje) rekonstrukcijai, Lietuvos-Švedijos elektros jungties „NordBalt“ ir kitoms informacinių technologijų sistemoms.

2019 ir 2020 metais Baltijos šalys ir Lenkija gavo daugiau nei 1 mlrd. eurų. Pernai gruodį EK Inovacijų ir tinklų programų vykdomoji įstaiga (INEA) skyrė projektams 720 mln. eurų antrajam etapui, o iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės (CEF) Lietuvai skirta dar 300 mln. eurų.

Didžioji lėšų dalis – 493 mln. eurų – skirta „Harmony Link“ jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos statybai, dar 166,5 mln. eurų – sinchroninių kompensatorių įrengimui Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Likusi dalis skiriama Lenkijos tinklų modernizavimui ir plėtrai.

Projektui skiriamas maksimaliai galimas 75 proc. finansavimas.

Sinchronizavimas yra svarbiausias Baltijos šalių energetinio saugumo projektas ir prioritetinis ES projektas, kurio bendra vertė sieks iki 1,65 mlrd. eurų.