Penkių įstatymų pakeitimai leistų energijos kainas nuo sausio padidinti mažiau negu jos kiltų nieko nedarant.

Dujų kainų augimą vartotojams siūloma išdėstyti iki penkerių metų.

Šilumos gamintojams siūloma leisti didesnę dalį gamtinių dujų įsigyti ne per biržą, o tiesiogiai iš dujų tiekėjo. Šiuo metu per biržą jie privalo įsigyti ne mažiau kaip 50 proc. dujų metinio poreikio.

Seimo Ekonomikos komitetas pirmadienį pritarė prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvai, kad savo iniciatyva arba Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) prašymu dujų tiekimo įmonės, aptarnaujančios daugiau nei 100 tūkst. vartotojų, pateiktų išsamią informaciją, kaip valdo kainų rizikas.

Preliminariai skaičiuojama, kad elektros kaina reguliuojamiems buitiniams vartotojams nuo sausio didės 21 proc., dujų kaina virykles turintiems žmonėms kils iki 20 proc. (nepriėmus pataisų ji didėtų 51 proc.), dujomis šildantiems namus – iki 30 proc. (83 proc.).

Šildymo kainų augimą, be kita ko, bus bandoma stabdyti griežtinant daugiabučių administratorių priežiūrą – kaip sako energetikos ministras Dainius Kreivys, tvarkingi šilumos mazgai leistų sutaupyti 10 proc. šilumos.

Elektros kainų augimą taip pat sumažinti siekiama pusmečiui atidedant terminą pasirinkti nepriklausomą tiekėją, dėl kurio dar neapsisprendė apie 500 tūkst. vartotojų.