„Mūsų įmonės turi kompetencijos, priėjimą prie ekspertinių žinių, prie pasaulinių žaidėjų. Atsiradus GIPL (2021 metais suplanuota statybų pabaiga, 2022-iais – veiklos pradžia – BNS), atsiras dar daugiau alternatyvų kontraktuoti dujas, todėl būtų labai prasminga, jeigu pačios įmonės turėtų galimybę siūlyti įvairius variantus, kaip valdyti rizikas naudojant tuos įvairius instrumentus“, – Seimo Ekonomikos komitete pirmadienį teigė Jaroslavas Neverovičius.

„Tas galėtų vykti per analizės pateikimą dėl savo dujų įsigijimo strategijos, kaip valdomos kainų rizikos, VERT kartą per metus“, – pridūrė jis.

Pasak patarėjo, VERT ir pati galėtų pareikalauti tokios analizės iš dujų tiekėjų.

Pirmą kartą tokią idėją J. Neverovičius išsakė praėjusį penktadienį po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su energetikos ministru Dainiumi Kreiviu.

„Išsakytas buvo pasiūlymas sustiprinti jį dar labiau, numatant pareigą tam tikrų dominuojančių dujų rinkoje tiekėjų pateikti išsamią informaciją apie tai, kaip dujų tiekimo portfelis diversifikuojamas, kaip valdomos kainų rizikos“, – tuomet sakė J. Neverovičius.

D. Kreivys sutiko su iniciatyva, kad reguliuotojui būtų suteiktos galimybės prisidėti vertinant situaciją dujų rinkoje.

Seimas praėjusią savaitę priėmė svarstyti Vyriausybės siūlomas priemones, kaip amortizuoti smarkiai didėjančias dujų ir elektros kainas gyventojams. Pakeitimai bus svarstomi skubos tvarka ir į plenarinių posėdžių salę iš komitetų grįš spalio 19-ąją.

Penkių įstatymų pataisos leistų energijos kainas nuo sausio padidinti mažiau negu jos kiltų nieko nedarant.

Pagal vieną iš Vyriausybės siūlymų, planuojama dujų kainų augimą išdėstyti vartotojams per kelerius metus, o elektros vartotojams, kurie privalėtų jau šiemet pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, siūloma pratęsti šį terminą pusmečiu.

„Ignitis“ dėl to turės pasiskolinti, preliminariais VERT skaičiavimais, maždaug iki 170 mln. eurų.