Po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su energetikos ministru Dainiumi Kreiviu, Jaroslavas Neverovičius pabrėžė, kad Lietuva jau anksčiau parodė, kaip svarbu mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro iš trečiųjų šalių.

„Lietuva prieš dešimtmetį jau turėjo panašią situaciją, kai šilumos kainos buvo labai aukštos dėl drastiškai pabrangintų dujų, tada mums pavyko greitai persiorientuoti į biokurą ir tokiu būdu kainos krito. Manome, kad tai yra tam tikra analogija įvertinimui ir visai Europai Sąjungai – investuoti į atsinaujinančią energetiką, atsikratyti priklausomybės nuo iškastinio kuro, ypač to importuojamo iš trečiųjų šalių“, – žurnalistams penktadienį kalbėjo J. Neverovičius.

Prezidentas G. Nausėda penktadienį su D. Kreiviu ir vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite aptarė pasirengimą Europos Vadovų Tarybai (EVT), kalbėjosi energetikos kainų ir nelegalios migracijos klausimais.

„Buvo išsakyta parama Europos Sąjungos vidaus rinkos stiprinimui ir integracijai, taip pat paremtume (Europos) Komisijos detalesnį įvertinimą, ar nebuvo piktnaudžiavimo atvejų Europos Sąjungos vidaus rinkoje su rezultatu prisidėti prie aukštesnių kainų“, – kalbėjo J. Neverovičius.

Pasak jo, Prezidentūra taip pat pritaria Europos Komisijos (EK) planams įvertinti bendro dujų pirkimo galimybę formuojant Europos Sąjungos strateginį dujų rezervą.

„Čia galima atkreipti dėmesį, kad didelis potencialas yra bendradarbiaujant su Ukraina ir jos turima infrastruktūra, bet taip pat ir stiprinant vidaus rinką, naikinant barjerus, perteklinius mokesčius, įgalinant dujų rinką laisviau funkcionuoti pačiame Europos Sąjungos viduje“, – sakė prezidento patarėjas.

Ministras D. Kreivys taip pat akcentavo, kad Žaliasis kursas nėra priežastis energijos išteklių kainų kilimui.

"(Susitikime – BNS) buvo aptarti pasirengimo EVT klausimai, ir dominuojantys klausimai šiuo metu yra energetiniai. Pagrindinė linija yra tokia, kad Žalias kursas nėra priežastis kainų kilimui, bet gali būti geras instrumentas jas suvaldyti“, – kalbėjo D. Kreivys.

„Kaip minėjo prezidento patarėjas, turėjo labai gerą pavyzdį su mūsų biokuro rinkos vystymusi, kuomet kainos šildymui krito drastiškai, mums perėjus prie atsinaujinančių šaltinių“, – pridūrė ministras.

Europoje pastaruoju metu trūkstant gamtinių dujų bei kylant jų, elektros bei šilumos kainoms, EK siūlo ieškoti galimybių bendrai pirkti dujas bei investuoti į dujų saugyklas. Be to, siūloma lėšomis, gautomis už aplinkos taršos leidimus (ATL), paremti nepasiturinčius gyventojus.

EK trečiadienį pristatė ilgojo ir trumpojo laikotarpio veiksmus, kaip ES šalims narėms padėti susidoroti su neadekvačiu energetikos kainų šuoliu.