„Jos nėra apskųstos, visi sprendimai yra galiojantys“, – ketvirtadienį Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijoje pareiškė VERT Rinkos plėtros ir stebėsenos skyrius Paulius Blažys, parlamentarams aptariant tyrimo ataskaitą.

Pasak P. Blažio, išvadomis pasidalinta su Europos Komisija, energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra (ACER), reguliatoriais, perdavimo sistemos operatoriais.

VERT vasarą tyrė elektros kainų skirtumą tarp Lietuvos ir Latvijos zonų ir nustatė, kad jis susidarė dėl Latvijos ir Estijos taikomos pralaidumų su Rusija skaičiavimo metodikos. Pasak reguliuotojo, dėl to Lietuvos elektros tiekėjai sausio-gegužės mėnesiais patyrė daugiau kaip 6 mln. eurų perkrovos išlaidų.

P. Blažys parlamentarams tvirtino, kad elektros kainų šuoliui Lietuvoje tai įtakos neturėjo.

„Pokyčių nebuvo esminių – vieną valandą kaina padidėjo, kitą – sumažėjo“, – teigė VERT atstovas.

VERT vertino „Nord Pool“ elektros biržoje padidėjusias kainas Lietuvos zonoje, palyginti su Latvijos kainų zona.

Tyrimas parodė, jog nėra taikoma pirmenybė prekybai tarp ES valstybių narių, o prekyba su trečiosiomis šalimis trukdė tarpvalstybinei prekybai tarp ES valstybių narių.

Komerciškai išnaudotas Latvijos-Lietuvos pralaidumas sudarė sąlygas atskiromis valandomis susiformuoti perkrovai tik šiame sraute, todėl kaina Lietuvoje kartais buvo 60 ar daugiau proc. (daugiausiai 70,68 proc.) aukštesnė, palyginti su Latvijos kaina.

Lietuvos-Latvijos jungtys ir nėra visiškai techniškai išnaudojamos (fizinis srautas sudaro tik 46 proc. komercinio srauto), tačiau šiame pjūvyje vis vien susidaro komercinės perkrovos.