„Vilnius-Neris kartu su pernai rekonstruota linija Lietuvos elektrinė-Vilnius ir iki šiol veikiančia Lietuvos elektrinė-Neris aplink sostinę sukurs 330 kV žiedą, kuris užtikrins patikimą elektros tiekimą Vilniaus regione elektros perdavimo tinklus sinchronizuojant su kontinentine Europa“, – pranešime sako „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

Linijos projektavimo ir rangovo konkursą planuojama paskelbti šią vasarą. Numatoma, kad jos projektavimas bus pradėtas kitąmet, statyba – 2023 metais, o baigti ją ketinama 2025 metais, kai numatyta baigti visą sinchronizavimo projektą.

58 km ilgio linija bus tiesiama nuo Vilniaus rajone, šalia Nemenčinės esančios Neries transformatorių pastotės iki Marijampolio, kur susijungs su oro linija Vilnius-Molodečnas. Nuo šio taško bus rekonstruojama 23 km linijos atkarpa iki Vilniaus pastotės Paneriuose.

Pasak „Litgrid“, numatoma atnaujinti ir Neries pastotę – šiuo metu vyksta jos projektavimo ir rangos darbų konkursas.

Linijos Vilnius-Neris statyba yra vienas iš 14 Vyriausybės patvirtintų ypatingos valstybinės svarbos sinchronizacijos projektų.

Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS/UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje.