Be to, „Litgrid“ kreipėsi į Latvijos operatorę AST dėl pažeidimų nustatant pralaidumus elektros importui iš Rusijos.

„Latvijos ir Estijos taikoma dvišalė pralaidumų nustatymo metodika ne tik sudaro sąlygas į Lietuvą eksportuoti nesaugioje Astravo atominėje elektrinėje pagamintą elektrą neteisėtai naudojantis Lietuvos perdavimo infrastruktūra, bet ir iškreipia bendrą Baltijos šalių rinką, dirbtinai sukuriant elektros kainų skirtumą tarp Lietuvos ir Latvijos kainų zonų“, – pranešime sakė „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

Pasak jo, Lietuvai neprekiaujant baltarusiška elektra po to, kai pradėjo veikti Astravo atominė elektrinė (AE), komercinis elektros importas iš Rusijos į Baltijos šalis vyksta per Latviją, tačiau realiai ši prekyba vyksta daugiausia fiziniais srautais iš Baltarusijos į Lietuvą.

Elektros srautų stebėsenos duomenys rodo, kad dalis Latvijos importuojamos „rusiškos“ elektros iš tikrųjų yra pagaminta Baltarusijoje, teigia „Litgrid“.

„Situaciją dar labiau komplikuoja tai, kad oficialiai komerciškai elektra keliauja iš Latvijos į Lietuvą, taip be reikalo rezervuojant šalis jungiančias linijas, nors fiziškai ji iš Baltarusijos tiesiogiai teka į Lietuvą. Dėl šio dirbtino linijų rezervavimo sumažėja galimybės į Lietuvą importuoti elektrą iš Suomijos ir Estijos, todėl kaina Lietuvoje, palyginti su Latvija ir Estija, išauga“, – sakė R. Masiulis.

„Visa ši schema, Latvijos AST taikoma be Lietuvos pritarimo, nepagrįstai didina elektros kainas Lietuvos vartotojams ir prieštarauja Lietuvos įstatymams“, – tikino jis.

Energetikos ministerija pirmadienį paskelbė, kad Latvijos ir Estijos vienašališkai taikoma prekybos su Rusija metodika Lietuvos vartotojams papildomai gali kainuoti apie 100 mln. eurų per metus.

Lietuva, tarpininkaujant Europos Komisijai, siekia naujos metodikos.