VGT taip pat numatoma apsvarstyti žvalgybos tarnybų 2020 metų veiklos ataskaitą, tvirtinti žvalgybos informacijos poreikius, svarstyti Krizių ir ekstremalių situacijų koncepciją, Valstybės ginkluotos gynybos koncepciją, BNS pranešė Prezidentūra.

„Priemonių Astravo AE pagamintos elektros energijos komercinio importo užkirtimui ir elektros perdavimo tinklų sinchronizacijos su kontinentiniais Europos tinklais spartinimo klausimai bus plačiau pristatyti po VGT spaudos konferencijos metu“, – teigiama pranešime.

Lietuvos žvalgybos parengtame šių metų grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime teigiama, kad Astravo AE kelia didelę riziką Lietuvos saugumui, o Baltarusija siekia realizuoti jėgainėje pagamintą elektrą Baltijos šalių rinkoje.

Lietuvai tariantis su Latvija ir Estija dėl efektyvaus šios branduolinės jėgainės elektros boikoto, pirmasis trijų šalių bei Europos Komisijos derybininkų susitikimas numatomas šią savaitę, BNS komentavo energetikos viceministras Albinas Zananavičius.

Jis pakartojo energetikos ministro Dainiaus Kreivio tikslą sutarti su kaimynais dėl metodikos dar iki Joninių birželio mėnesį.

Ministras D. Kreivys, remdamasis perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ duomenimis, yra sakęs, kad Lietuva per Latviją perka Astravo AE pagamintą elektrą ir už ją per metus sumokės apie 120 mln. eurų, jei prekyba tarp Rusijos ir Latvijos toliau vyks tokia pat apimtimi.

Lietuva teigia, kad pernai trijų Baltijos šalių parengta, tačiau tik Latvijos ir Estijos vienašališkai patvirtinta prekybos su trečiosiomis šalimis metodika neužkerta kelio baltarusiškai elektrai patekti į Baltijos šalis. Todėl Lietuva jos nepatvirtino ir siūlo naują.