Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas šių metų kovo mėnesiui susiformavo ties 17,58 euro už megavatvalandę (MWh) ir buvo 2,76 euro mažesnis nei susiformavusi kaina vasario mėnesiui.

„Beveik visą vasario mėnesį Europoje buvo stebima žemėjančių kainų tendencija – ją pirmiausiai lėmė atokvėpis po itin smarkaus kainų šuolio sausio mėnesį ir suplanuoti dažnesni SGD krovinių pristatymai į Europos terminalus artimiausiais mėnesiais“, – teigiama pranešime.

Europos požeminių gamtinių dujų saugyklų užpildymas vasario 28 dieną siekė 37 proc., kai tuo pat metu pernai šis rodiklis buvo 61 proc. Tai daugiausiai lėmė šiemet žemyne įsivyravusios itin žemos oro temperatūros.

Kaip ir TTF, Azijos SGD indeksas EAX vasarį taip pat mažėjo – pristatymas balandžio mėnesiui siekė 16,92 eurų už MWh. Dujų paklausa Azijoje labiausia smuko dėl atšilusių orų ir prasidėjusio šventinio laikotarpio Kinijoje – kinų Naujųjų metų atostogų.

Tuo metu JAV „Henry Hub“ indeksas vasario mėnesį kilo, o mėnesio piką pasiekė vasario 18 dieną, kai Amerikos krantus pasiekus šalčio bangai, susiformavo ties 9,15 euro už MWh riba. Išaugęs gamtinių dujų vartojimas vasarį buvo itin ryškus arktinės oro bangos užkluptame Teksase.

Meteorologinės priežastys lėmė spartesnį gamtinių dujų išėmimą iš JAV esančių saugyklų – jau vasario viduryje jų užpildymo lygis buvo 13 proc. žemesnis nei analogišku laikotarpiu pernai.

Anot „Ignitis“, kita gamtinių dujų kainų augimą JAV lėmusia priežastimi tapo šalyje siautę uraganai. Pastarieji, be kita ko, sutrikdė ir SGD krovos operacijas uostose, prie kurių nusidriekė keliolikos laukiančių dujovežių eilės.