Pasak jos, meteorologinės sąlygos ne tik smarkiai sumažino Europos saugyklose esančias dujų atsargas, bet ir lėmė rekordines EAX indekso kainas Azijoje. Jas be aukščiau minėtų priežasčių į aukštesnę pusę koregavo dar nuo praėjusių metų pabaigos besitęsiantys remonto darbai gamtinių dujų skystinimo terminaluose Australijoje ir Katare.

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2021 metų vasario mėnesiui susiformavo ties 20,34 euro už megavatvalandę ir buvo 4,09 euro už MWh didesnis nei susiformavusi kaina sausio mėnesiui. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, vasario mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas padidėjo 80 proc.

„Verta paminėti, kad 2020 metų sausį vyravo šiam metų laikui pakankamai šilti orai, kas lėmė vienas mažiausių pirmojo ketvirčio Nyderlandų TTF kainų per pastarąjį dešimtmetį“, – rašoma pranešime.

Didesni nei įprastai Nyderlandų TTF kainų svyravimai buvo fiksuojami pirmoje sausio pusėje. Sustiprėję žiemiški orai lėmė spartesnį gamtinių dujų išėmimą iš Europoje esančių požeminių saugyklų – sausio 31 dieną jų užpildymas tebuvo 52 proc., kai tuo pat metu pernai šis rodiklis siekė 71 proc.

Gamtinių dujų kainas Europoje į viršų kėlė ir vangus dujinimas iš suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalų. Dalis SGD krovinių nuo Europos rinkos buvo nukreipti Azijos link dėl ten besiformuojančių palankesnių kainų. Jeigu gruodžio mėnesį Nyderlandų „Gate“ SGD terminale per dieną vidutiniškai buvo išdujinamos 62,8 GWh dujų, tai sausį tik 16,5 GWh per dieną.

Sausį Azijos SGD indeksas EAX pristatymui vasario mėnesį aktyviai stiebėsi aukštyn ir piką pasiekė pirmojo metų mėnesio viduryje, kuomet jo kaina susiformavo ties 86 euro už MWh – prieš tai buvęs EAX rekordas fiksuotas 2013 metais, kuomet jo kaina siekė 55 euro už MWh.

„Tokį trumpalaikį kainų šuolį dalinai lėmė paklausos padidėjimas Japonijoje, Kinijoje bei Pietų Korėjoje tiek dėl sąlyginai sumažėjusių SGD kiekių importo terminaluose, tiek dėl nuo gruodžio besitęsiančių remonto darbų Kataro ir Australijos skystinimo gamyklose“, – rašoma pranešime.

Be to, kaip ir Europoje, dujų paklausą Azijoje sausį didino šalti orai. Šis veiksnys buvo ypač svarbus Japonijoje, kur gamtinės dujos yra intensyviai naudojamos ir šildymui, ir elektros gamybai.

Tuo metu JAV „Henry Hub“ indeksas sausį buvo pakankamai stabilus, jis mėnesio paskutinę dieną siekė 7,51 euro už MWh. Remiantis JAV Energetikos informacijos agentūros duomenimis, ketvirtąją sausio savaitę JAV saugyklų užpildymas buvo 2,8 proc. aukštesnis nei tuo pat metu pernai. Tai nemaža dalimi lėmė didesnės gamybos apimtys JAV gamtinių dujų skystinimo gamyklose.