„Dabartiniame visame Lietuvos suvartojamos elektros balanse apie 12 proc. yra baltarusiška, arba Astrave pagaminta elektra. Per mėnesį tai yra 11 mln. eurų. Galima sakyti, kad vartotojai susimoka už Astravo AE“, – žurnalistams teigė L. Kasčiūnas.

Anot jo, elektros blokavimo iš Baltarusijos klausimas yra glaudžiai susijęs su sinchronizacijos projektu, todėl svarbu kuo greičiau išspręsti nesutarimus su Latvija ir Estija.

„Bet visi suprantame, kad dabartinė situacija, kuri dabar klostosi, yra naudinga tam tikrai interesų grupei – ar atskiroms įmonėms tam tikrose šalyse, ar panašiai. Be abejo, tos įmonės, gyvendamos tokiomis schemomis, gali daryti viską, kad sinchronizacija vyktų lėčiau arba neįvyktų. Tai apie tai reikia galvoti“, – pridūrė jis.

Energetikos ministras Dainius Kreivys pateikė duomenis, kad per pastarąsias 10 dienų pusė visos elektros, kuri patenka į šalį per Lietuvos-Baltarusijos skerspjūvį, yra iš Astravo AE, kita pusė – iš Rusijos.

„Lygiai tiek pat suprekiaujama Latvijos biržoje. Kadangi pas mus yra didžiulis deficitas elektros, mes tą elektrą sunaudojame ir už ją susimokame“, – teigė D. Kreivys.

Pasak ministro, tai iš viso sudaro 77 mln. kWh.

„Pinigais išvertus – tai beveik 4 mln. eurų. Jei tai tęsis, apie 120 mln. eurų per metus bus sumokėta tolimesnei Astravo AE statybai. Todėl labai svarbu tam užkirsti ateityje kelią, kad antras ir trečias blokai nebūtų finansuojami“, – sakė D. Kreivys.

Jis pabrėžė, kad vasario viduryje Lietuva pateiks naują derybinę poziciją Latvijai ir Estijai.

„Jei tokiu tempu važiuosime į priekį, tai elektros iš trečiųjų šalių importuosime 4 kartus daugiau nei pernai“, – pridūrė ministras.