Ši nuostata į Europos Vadovų Tarybos išvadas įtraukta Lietuvos iniciatyva, siekiant platesnio sutarimo dėl Baltarusijos Astravo atominės elektrinės blokavimo.

Europos Vadovų Taryba pabrėžia, kad svarbu užtikrinti branduolinį saugumą Baltarusijos atominėje elektrinėje Astrave ir kviečia Komisiją ištirti galimus būdus užkardyti komercinį elektros importą iš trečiųjų šalių nesaugių branduolinių objektų, neatitinkančių Europos Sąjungos saugumo reikalavimų“, – rašoma išvadose.

Lietuvai viršūnių susitikime atstovavęs prezidentas Gitanas Nausėda šias išvadas pavadino principine politine nuostata neleisti komercinės elektros energijos iš Astravo į į bendrą rinką.

„Mums pavyko pasiekti, kad frazė, sakinys, teiginys apie tai, kad iš nesaugių atominių elektrinių, esančių mūsų pašonėje elektra, komercinė elektra negali patekti į Europos Sąjungos rinką ir tai jau yra tikrai regioninis, svarbus ir principinis sprendimas dėl elektros energijos nepirkimo, kurį mums pavyko įtvirtinti tikrai aukšto lygio dokumente“, – penktadienį sakė G. Nausėda Prezidentūros išplatintame komentare.

Lietuva teigia, kad netoli sienos pastatytoje Astravo atominė elektrinėje nėra laikomasi saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų.

Neseniai žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad elektrinėje buvo pažeista avarinio aušinimo sistema ir sugedo keli įtampos transformatoriai.

Minskas teigia, kad jokių ypatingų incidentų nebuvo.