„Ekodom“ pranešė, kad gavo informaciją apie galimai avarinę situaciją ir su ja susijusį pirmojo Baltarusijos AE energobloko atsarginės reaktoriaus aušinimo sistemos gedimą. Skelbiama, kad baigiant hidrotestavimus AE, dėl neatidaryto vožtuvo išpumpuojant skystį, bandymų pabaigoje buvo apgadinta pirmojo reaktoriaus avarinio aušinimo sistemos cisterna. Plačiau apie patį galimą incidentą skaitykite čia.

„Litgrid“ Sistemos valdymo departamento direktorius Giedrius Radvila sakė, kad Baltarusijos AE atsakingi pareigūnai informacijos apie incidentus „Litgrid“ neteikia.

„Lietuvos sistemos valdymo ir duomenų centre nuolat stebimi fiziniai elektros energijos srautai. Sistemos duomenys rodo, kad nuo savaitgalio Astravo atominė elektrinė stojo du kartus: pirmąjį kartą sekmadienį, lapkričio 29 d. 20:52 val. Elektros gamyba ir tiekimas buvo atnaujintas lapkričio 30-ąją, 10:28 val. Tos pačios dienos 14:59 val. elektros generacija į tinklą buvo vėl sustabdyta ir iki šiol nėra atnaujinta“, – Delfi informavo jis.

Užsienio reikalų ministerijos atstovai Delfi pranešė, kad gyventojams nėra jokio pagrindo nerimauti ar vartoti kalio jodido tabletes.

„Radiacijos lygio stebėjimo stočių sistemos teikiami aplinkos dozės galios matavimų rezultatai yra nuolatos stebimi, todėl apie bet kokį gresiantį pavojų, susijusį su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu aplinkoje, gyventojus atsakingosios institucijos informuotų nedelsiant.

Lietuva nuolatos telkia užsienio partnerius ir tęsia veiksmus Europos Sąjungoje, tarptautinių konvencijų bei kituose tarptautiniuose formatuose, siekdama sprendimų dėl nesaugios atominės elektrinės Baltarusijoje keliamų grėsmių mažinimo“, – dėstoma jų komentare.

Laikinoji Radiacinės saugos centro direktorė Ramunė Marija Stasiūnaitienė „Delfi“ sakė, kad apie galimą incidentą Baltarusijos AE žino.

„Tačiau nežinau, kokio rimtumo tai incidentas, bet kol kas jo pasekmių Lietuvai nejaučiame, nes ankstyvojo perspėjimo stotys nefiksavo jokio gamtinio fono padidėjimo“, – sakė ji.

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) patarėja visuomenės informavimui Asta Mensonė „Delfi“ sakė, kad dėl informacijos apie galimą incidentą Baltarusijos AE, kuri pasirodė lapkričio 30 dieną Baltarusijos žiniasklaidoje kreiptasi į Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją.

„Siekiame gauti detalią informaciją apie minimos 1-ojo energijos bloko rezervinės reaktoriaus aušinimo sistemos gedimus, šios sistemos būklę ir galimų gedimų įtaką Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko saugos užtikrinimui vykdant jo paleidimo darbus“, – sakė ji.

Energetikos ministro patarėja Aurelija Vernickaitė nurodė, kad oficialios informacijos apie šį incidentą neturi.

„Mūsų žiniomis, VATESI kreipėsi į Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją, siekiant gauti detalią informaciją apie minimus gedimus“, – pastebėjo ji.