Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ spalio pabaigoje gavo Baltarusijos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Belenergo“ raštą, kuriame nurodoma, kad Astravo AE elektros gamybos pradžia numatoma nuo lapkričio 1 iki 10 dienos.

Nuo Astravo AE elektros gamybos pradžios „Litgrid“ nustatys nulinį pralaidumą elektros importui iš Baltarusijos.

Antradienį Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) išsiuntė protesto notą Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai dėl skuboto Astravo atominės elektrinės paleidimo, keliančio grėsmę Lietuvos, Baltarusijos ir Europos Sąjungos piliečių saugumui.

Tuo tarpu trečiadienį nota Lietuvai atsakė Rusija. Ji teigė nesanti patenkinta dėl naujai parengtos prekybos elektros energija su Rusija metodikos, kuri reikštų maždaug trečdaliu sumažinamą prekybą.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė, kad Rusija imtis galėtų nebent teisinių priemonių, o Baltijos šalys jokių pokyčių neplanuoja.

„Baltijos šalys neplanuoja jokių pokyčių, bet Rusija irgi indikuoja poziciją, kad ši metodika neatitinka jos interesų. Nota patvirtina mūsų žingsnių ir pasirinkimų teisingumą. Rusija galbūt gali imtis teisinių žingsnių, bet kad imtųsi neplanuotų žingsnių Baltijos šalių atžvilgiu, nemanau“, – „Žinių radijui“ teigė Ž. Vaičiūnas.

„Žinių radijui“ jis taip pat sakė, kad Lietuvos bandymai sustabdyti Astravo AE statybas žlugo dėl pernelyg naivaus požiūrio ir per mažai dėmesio, skirto šiam objektui dar pačioje jo statybų pradžioje, o užkirsti kelią Astravo AE projektui trukdė ir vis dar trukdo didelis Lietuvos politikų susipriešinimas sprendžiant šį klausimą.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius užsiminė, kad dėl politinės suirutės Baltarusijoje vesti dialogą dėl Astravo AE paleidimo tampa vis sudėtingiau – nebeaišku, su kuo reikia aptarti šį klausimą.

Astravo AE šiuo metu vyksta bandymų etapas, o komercinė pirmojo bloko gamybos pradžia numatoma 2021 metais. Apie suteiktą leidimą gaminti elektrą bandymų metu Baltarusija paskelbė praėjusią savaitę.

Kaip numatyta Būtinųjų priemonių įstatyme, nuo Astravo AE veikimo pradžios Lietuva taip pat nesuteiks elektros rezervų Baltarusijai.

Pati Lietuva rezervais apsirūpina per jungtis su Lenkija ir Švedija bei Baltijos šalių rinkoje. Šią vasarą „Litgrid“ sėkmingai atliko dalies elektros sistemos izoliuoto darbo bandymą, kurio metu didžiosios Lietuvos elektrinės veikė atskirai nuo BRELL žiedo.

Baltarusija 2 400 MW galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, kuris yra nuo Vilniaus už 50 kilometrų. Jėgainę sudarys du 1 200 MW galios blokai.

Lietuva kritikuoja projektą, kuris, šalies atstovų nuomone, realizuojamas pažeidžiant branduolinio saugumo reikalavimus.