Tęsiantis deryboms su Latvija ir Estija dėl solidaraus baltarusiškos elektros nepirkimo, pasak portalo, ministras pirmą kartą prabilo apie galimybę Lietuvai keisti prekybos elektra platformą, jeigu šaliai nepavyktų jokiais kitais būdais užtikrinti Astravo elektros boikoto. Tačiau tai būtų tik kraštutinis scenarijus.

„Yra ir kitos priemonės, kurios yra pakankamai kraštutinės, bet yra susijusios su alternatyviomis prekybos platformomis, (...) pavyzdžiui, Lenkijoje“, – neseniai pareiškė Ž.Vaičiūnas.

Vis dėlto jis pridūrė, kad tai yra visiškai kraštutinis variantas: „Tikimės, kad tokių sprendimų Lietuvai neprireiks.“

Dabar per biržą „Nord Pool Spot“ Lietuvoje vyksta apie 80 proc. prekybos sandorių, teigia „Litgrid“. Anot jos, buvimas biržoje lemia geresnes elektros kainas vartotojams, nes birža veikia skirtingų kainų zonų principu.

Ž. Vaičiūno pareiškimas apie galimą pasitraukimą iš biržos verčia kilnoti antakius kai kuriuos politikus, nors aršiausiems Astravo kritikams pasiūlymas skamba logiškai, rašo 15min.lt.

„Atvirai prisipažinsiu, man tai buvo naujiena“, – sakė Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys.

Vis dėlto jis aiškina, kad prekiaujant elektra per „Nord Pool Spot“ biržą Lietuva rizikuoja įsigyti baltarusiškos elektros, nes Latvijai įsileidus rusišką, o tuo pačiu ir baltarusišką elektrą, ja būtų suprekiauta Latvijos prekybos zonoje, o iš ten į Lietuvą ji keliautų jau kaip latviška elektra.

Kitas Seimo komisijos narys Dainius Kreivys tvirtina, kad jeigu latviai neatsisakys pirkti baltarusiškos elektros, Lietuvai gali nelikti kitos išeities kaip tik palikti biržą, ir tai būtų „ryžtingas atsakas Latvijai, kuri matydama mūsų bėdą ir nelaimę bando iš jos uždirbti“.

„Tai būtų aiškus signalas, kad Lietuva jokių kompromisų šioje situacijoje nedarys“, – sakė D.Kreivys.

Nacionalinės Lietuvos energetikos asociacijos ekspertas Rytas Staselis teigia, kad galimas pasitraukimas iš biržos griautų visą Lietuvos energetikos strategiją. Pasak jo, Lenkijoje prekybos elektra sistema nėra tokia skaidri, kaip „Nord Pool Spot“, – pavyzdžiui, šalis dirbtinai riboja elektros importą.