Antradienį Briuselyje pasirašyta paramos sutartis, BNS pranešė šaltiniai.

Sutartį pasirašė perdavimo sistemų operatorių – Lietuvos „Litgrid“, Lenkijos PSE – vadovai ir Europos Komisijos (EK) Inovacijų ir tinklų programų vykdomosios įstaigos (INEA) atstovai.

Europos Sąjunga spalį šiems darbams skyrė maksimalią 50 proc. paramą iš CEF (Europos Infrastruktūros tinklų priemonės, angl. Connecting Europe Facility). Bendra darbų vertė Lietuvoje ir Lenkijoje – 20 mln. eurų, iš jų Lietuvoje – 8 mln. eurų.

„Litgrid“ BNS pranešė, kad rengiant projektą, bus atlikta jūros dugno tyrimo studija bei kiti darbai.

„Litgrid“ ir PSE pernai gruodį pasirašė susitarimą dėl jūrinio aukštos įtampos nuolatinės srovės (HVDC) kabelio „Harmony Link“ tiesimo.

Baltijos šalių ir Lenkijos bendrovės šių metų lapkritį nacionaliniams reguliuotojams pateikė paraišką finansuoti sinchronizavimo projekto antrąjį etapą, kuriam reikės 1,2 mlrd. eurų investicijų, jam tikimasi gauti iki 900 mln. eurų Europos Sąjungos paramos.

Pirmajam sinchronizavimo projekto etapui šiemet buvo skirta 75 proc. intensyvumo CEF parama. EK tuomet Lietuvai, Latvijai ir Estijai skyrė 323 mln. eurų, iš jų 125,2 mln. eurų – Lietuvai.

Bendra sinchronizavimo projekto vertė yra 1,6 mlrd. eurų.

Baltijos šalys iki šiol veikia sinchroniniu režimu BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) žiede ir yra priklausomos nuo dispečerinės Maskvoje bei Rusijos elektros tinklo. Iki 2025 metų jos siekia sinchronizuoti tinklus su žemynine Europa.