Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė, kad yra trys pagrindinės žinios: parama saulės elektrinių įsirengimui, skiriama praktiškai 3 kartus daugiau 2020-2021 m. nei šiemet, kuriasi nuotolinės apskaitos sistema, pasirašomas saulės elektros gamintojų memorandumas, kad būtų užtikrintas naujas kokybės standartas.

„Jau nuo spalio 1 bus galimybė elektros energiją gaminti vienur, naudoti kitur. Kiekvienas vartotojas nepriklausomai nuo to, ar turi žemės sklypą galės gaminti“, – pasakojo Ž. Vaičiūnas.

Tai yra daugiabutyje gyvenantys galės taip pat tapti elektrą iš saulės energijos gaminančiais vartotojais. Be to, elektrines galės įsirengti ir turintys sodus.

Energetikos ministerija informuoja, kad 2018 metais skirta 3,3 mln. Eur paramos saulės elektrinėms įsirengti, 2019 m. – 6,2 mln. Eur, o 2020-2021 m. planuojama skirti 18 mln. Eur. Skaičiuojama, kad su parama gyventojams investicijos atsiperka per 7-8 metus, be paramos per 12-14 metų.

Viena pagrindinių žinių, kad tapti gaminančiu vartotoju ir pasigaminti elektros energiją galės kiekvienas pats. Mat nuo 2019 m. spalio 1 dienos įsigalios nauja tvarka: nereikės leidimų įsirengiant iki 30 kW elektrines buitiniams vartotojams, startuos nutolusių elektrinių sistema, bus padidinamas elektrinių galingumas iki 500 kW. 2020 metais startuos antras finansavimo etapas individualiems namas ir paramos schema nuotolinėms saulės elektrinėms. Pasak Ž. Vaičiūno, 8 mln. eurų parama bus skirta būtent nuotolinėms saulės elektrinėms, tokiems gyventojams atsiperkamumas bus toks pat kaip individualių namų gyventojams. 2021 metais startuos trečias finansavimo etapas individualiems namams.

Žygimantas Vaičiūnas, Darius Montvila, Vidmantas Janulevičius, Rolandas Zukas

Daugiabučiuose gyvenantiems ieškoti sklypo nereiks

„Nutolusios saulės elektrinės yra esminis proveržis, Europoje esame vieni pirmųjų su tokia sistema – gaminti vienur, vartoti kitur. Tai reiškia, kad galės būti didesnė konkurencija statant saulės elektrinių parkus.

Pirmiausia tai daugiabučių gyventojams naujiena, skaičiuojama nuo 8 iki 10 tūkst. naujų gaminančių vartotojų per 2-3 metus“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas ir pridėjo, kad nutolusių saulės jėgainių platformą dabar prižiūrės „Lietuvos energija“, tačiau rinka atvira konkurencijai, platformų kūrimui.

„Lietuvos energijos tiekimo“ vadovas Darius Montvila pasakojo, kad bet kuris daugiabučio gyventojas, kuris negali ant savo stogo ar žemės statytis elektrinės tai galės padaryti kitoje vietoje, o energiją sunaudoti bute.

„Yra statoma didelė pramoninė saulės elektrinė vienoje vietoje ir ji nedideliais gabaliukais virtualiai išnuomojama. Daugiabučio gyventojui spalio 1 d. reikia pasisakyti suvartojamą galią, užsisakyti reikiamą kiekį pagal galią ir toliau išsinuomoti arba nusipirkti virtualų gabaliuką. Nuo to laiko elektrinė gamina elektros energiją, apskaitoma kiek nusipirkęs vartotojas ir kiek iš kitos pusės suvartoja savo bute, tada tas balansas automatiškai suskaičiuojamas už vartotoją. Jei suvartojo daugiau nei elektrinė pagamino, jis apmoka tik tą skirtumą. Jam nereikia statyti, pirkti, leidimo gauti, rūpintis žeme, eksploatacija, apskaita“, – kalbėjo D. Montvila.

Energetikos ministras taip pat kalbėjo, kad elektros energijos kainos ateityje tikrai nemažės, o saulės elektros energijos kaina taps konkurencinga kiekvieno kišenei.

Siekiama, kad 2030 m. saulės elektrą gaminančių būtų bent 30 proc. visų gyventojų.

Ž. Vaičiūnas priminė, kad jei anksčiau reikėjo saulės elektrinei įsirengti 100 dienų, nuo 2018 metų reikia apie 20 dienų.

Primenama, kad parama saulės elektros energiją gaminantiems vartotojams ženkliau pradėta didinti nuo 2018 metų, kasmet parama didėjo du kartus. 2019 birželį Seime buvo priimti įstatymų pakeitimai dėl nuotolinio gaminančio vartotojo modelio, o 2019 liepą buvo supaprastintos procedūros gyventojų elektrinėms iki 10 kW, verslui – iki 30 kW.

Skaičiuojama, kad per trejus metus gaminančių vartotojų Lietuvoje skaičius išaugo nuo 216 iki 1964.

6,2 mln. eurų finansavimas 2019 liepą skirtas 2656 gyventojams. 60 proc. jų – didžiųjų miestų ir rajonų gyventojai, 40 proc. – regionų.

„Iš esmės visi, kurie teisingai užpildė paraiškas, tokių buvo 2656 gyventojai, gavo paramą 30-40 proc.“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Jis pridėjo, kad išskyrus Visagino ir Neringos savivaldybes, kituose rajonuose gyventojai yra aktyvūs elektros gamintojai.