Taip jis kalbėjo Baltarusijai atmetus pasiūlymą pertvarkyti elektrinę į dujomis kūrenamą.

„Nuteikia optimistiškai siūlymas kalbėtis apie bendros radiacinio monitoringo sistemos sukūrimą“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė S. Skvernelis.

„Manau, kad mes šitą šansą išnaudosime, kalbant apie mūsų žmonių saugumą“, – pridūrė jis.

Anot premjero, tokia sistema leistų Lietuvai stebėti radiacinio fono pokyčius elektrinėje ir galimus incidentus.

Ministras pirmininkas teigė, kad šiems klausimams aptarti turėtų susitikti Lietuvos ir Baltarusijos energetikos ministrai.

Lietuvos ministro Žygimanto Vaičiūno atstovė spaudai Aurelija Vernickaitė BNS sakė, kad toks susitikimas šiuo metu nėra derinamas.

Baltarusijos premjero Sergejaus Rumaso balandžio 22 dienos atsakyme Lietuvos premjerui rašoma, kad pasiūlymas keisti atominę elektrinę į dujinę jėgainę nėra tikslingas techniškai ir ekonomiškai.

S. Skvernelis tvirtino tikėjęsis, kad Minskas įvertins šį siūlymą, nes patys baltarusiai deklaravo siekiantys mažesnės energetinės priklausomybės nuo rusiškų dujų.

Lietuvos premjero laiške Baltarusijai buvo siūloma dujas konvertuojamai jėgainei tiekti iš suskystintųjų dujų terminalo Klaipėdoje.

„Dabar ta priklausomybė nuo rusiškų dujų keičiama visiška priklausomybe nuo rusiškos elektros, tame tarpe ir branduolinio kuro“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Tačiau S. Rumasas pakvietė Lietuvą atnaujinti dialogą, kad būtų sukurta bendra grupė, kuri analizuotų Astravo jėgainės ir objektų, susijusių su Ignalinos atominės uždarymu, veiklą, taip pat bendros radiacinio monitoringo sistemos sukūrimą.

S. Skvernelis teigė, kad esminė Lietuvos pozicija dėl Astravo atominės elektrinės nekis.

„Mes laikomės tos pačios pozicijos, kad tai nėra saugus objektas, (...) taip pat reikalausime užtikrinti, kad būtų pašalinti stress testo metu nustatyti trūkumai“, – sakė premjeras.

Pasak jo, artimiausiu metu dėl trūkumų šalinimo Lietuva kreipsis į Europos Komisiją.

Baltarusija ir Lietuva šiuo metu derina susitarimą dėl bendradarbiavimo ir keitimosi informacija apie galimas atomines avarijas, bet šio dokumento projekte siūlymo kurti bendrą stebėjimo sistemą nėra, BNS patvirtino Valstybė atominės energetikos saugos inspekcija.

Minskas nuolat atideda pirmojo elektrinės reaktoriaus įjungimo datą – dabar ji numatyta šių metų rudenį.

Lietuva yra pagrindinė už 50 kilometrų nuo Vilniaus statomos jėgainės kritikė ir pernai pripažino Astravo elektrinę nesaugia, keliančia grėsmę nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Minskas tokią kritiką atmeta.

Lietuva žada blokuoti elektrinės gaminamos elektros importą ir taip apsunkinti projektą. Tačiau kitos Europos šalys nesutiko su Vilniaus pasiūlymu imtis platesnio boikoto.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (215)