Anot Ž. Vaičiūno, Sauliaus Skvernelio Vyriausybė priėmė įstatymus, vienas kurių numato nepirkti elektros iš šios elektrinės, o kitas pripažįsta ją kaip nesaugią ir keliančia grėsmę Lietuvos saugumui.

„Trečias dalykas - streso testai. Praėjusių metų vasarą jie buvo atlikti, laukiama šio plano įgyvendinimo priemonių, jį turinti pateikti Baltarusija vėluoja. Kalbame su Europos Komisija, kad planas turi būti pateiktas iki šios elektrinės paleidimo. Be to, visos pagrindinės priemonės turi būti įgyvendintos iki paleidžiant šią atominę elektrinę“, - „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė energetikos ministras.

Ž. Vaičūnas šios Vyriausybės nuopelnui priskiria ir tai, kad šių metų pradžioje Astravo atominė elektrinė buvo pripažinta kaip pažeidžianti Espo konvenciją.

„Galiausiai, nuosekliai einant šia trajektorija buvo pateiktas premjeros pasiūlymas Baltarusijai dėl šio projekto atsisakymo ir infrastuktūros panaudojimo dujinei elektrinei“, - vardino ministras. Jo teigimu, oficialaus atsakymo dėl šio pasiūlymo dar nėra gauta.

Ž. Vaičiūnas taip pat pažymėjo, kad buvusios Vyriausybės padarė ne viską, kad Astravo atominės elektrinės šalia Lietuvos nebūtų. Jis prisiminė A. Kubiliaus Vyriausybėje dirbusio energetikos ministro Arvydo Sekmoko vertinimus, kuriuos girdėjo ministerijoje eidamas kitas pareigas.

„Tai ne tik vidinė informacija. Ir vieši šaltiniai - tuometinio energetikos ministro pono Sekmoko liudijimai Seime, kuomet buvo sakoma, kad ten nieko nevyksta, ten vykdoma parodomoji akcija“, - sakė energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

Baltarusija dar nėra pasirengusi AE eksploatacijai

Nors Baltarusijos atominės elektrinės (AE) statybos išorėje yra užbaigtos, tačiau viduje dar ne visi darbai yra atlikti, sakė Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

„Baltarusija nėra pasirengusi šios AE eksploatacijai“, - „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė Ž. Vaičiūnas.

Pasak jo, dėl šiuo metu dar likusių per daug neatsakytų klausimų neaišku, kada darbai bus užbaigti ir pradės veikti pirmasis AE reaktorius.

„Šiuo metu yra keliama labai daug klausimų, ir nėra daug atsakymų. Kokia bus elektros kaina, kokios bus rinkos šiai elektros energijai, kaip ir kur bus saugomas branduolinis kuras“, - teigė Ž. Vaičiūnas.

Todėl, pasak Ž. Vaičiūno, neaišku, ar ši Astravo AE galės pradėti veiklą šių metų pabaigoje, kaip yra prognozuojama.

Lietuvos pozicija dėl Astravo AE, energetikos ministro teigimu, nesikeičia - norima, kad ji nepradėtų veikti arba būtų užtikrintas maksimalus saugumas. Vis dėlto, pasak ministro, šalis vis tiek turi rengtis įvairiems galimiems scenarijams.

Vienas iš būdų - šiuo metu Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) apie pustrečių metų derinamas susitarimas su Baltarusijos kolegomis dėl perspėjimo apie galimas avarijas.

„Šis susitarimas jau yra derinamas kurį laiką (...). Iš esmės jis dar nėra pasirašytas ir mes maksimaliai siekiame, kad jis atspindėtų Lietuvos interesus. (...). Toks yra tikslas imtis visų priemonių, kad būtų užtikrintas maksimalus saugumas. Tai yra techninis dokumentas, ir nėra jokios jo įtakos mūsų pozicijai dėl šios AE“, - teigė ministras.

Jis pridūrė, kad galima nieko nedaryti, „nesirengti tokiam scenarijui“. Tačiau galiausiai ši AE gali būti paleista ir veikti be tokio susitarimo, o jokios procedūros ir tvarkos, kaip Lietuva būtų informuota apie avarijas, nebūtų. Todėl neturint tokių susitarimų grėsmė šaliai būtų tik didesnė.

„Nekalbame apie šio susitarimo pasirašymą „čia ir dabar“. Kalbame apie pasiruošimą situacijai, jeigu Astravo AE būtų paleista, turėtume veikiančius mechanizmus ir gautume informaciją iš Baltarusijos“, - sakė Ž. Vaičiūnas.

Pasak jo, šiuo metu yra ruošiama strategija ir laukiama visos reikalingos informacijos iš Baltarusijos, kuri iki šiol dar nėra gauta.

ELTA primena, kad Baltarusija kartu su rusų inžinieriais stato AE netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmasis elektrinės energinis blokas, planuojama, pradės veikti šių metų pabaigoje, antrasis - 2020-aisiais.

Premjeras Saulius Skvernelis kovo pradžioje laišku kreipėsi į Baltarusijos ministrą pirmininką Sergejų Rumasą su pasiūlymu apsvarstyti galimybę vietoj Astravo AE plėtoti modernią dujinę elektrinę.

Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas pirmadienį sakė, jog iki Astravo AE paleidimo Baltarusijai dar reikės įveikti nemažai etapų, tačiau, jei visi jie praeis be nenumatytų trikdžių, jėgainę planuojama paleisti šių metų rudenį. Viceministras taip pat atskleidė, kad panaudotas branduolinis kuras iš Astravo AE bus vežamas perdirbti į Rusiją.

„Mes judame fizinio paleidimo link, ruošiamės, bet dar reikia įveikti nemažai etapų. Šiuo metu mes išbandome įrangą, vėliau - hidrobandymai ir įrangos apdorojimas. Pirma atliksime apdorojimą šalčiu, vėliau - karščiu. Po to laukia įrangos revizija. Jei apdorojimo etape nebus netikėtų trikdžių, fizinio paleidimo link judėsime rudenį“, - sakė M. Michadiukas, praneša tut.by.

„Dedame visas pastangas, kad šiemet pirmasis blokas pradėtų veikti“, - tvirtino viceministras.