„Mes judame fizinio paleidimo link, ruošiamės, bet dar reikia įveikti visą eilę etapų. Šiuo metu mes išbandome įrangą, vėliau - hidrobandymai ir įrangos apdorojimas. Pirma atliksime apdorojimą šalčiu, vėliau - karščiu. Po to laukia įrangos revizija. Jei apdorojimo etape nebus netikėtų trikdžių, fizinio paleidimo link judėsime rudenį“, - sakė M. Michadiukas, praneša tut.by.

„Dedame visas pastangas, kad šiemet pirmasis blokas pradėtų veikti“, - tvirtino viceministras.

Paklaustas apie branduolinio kuro įvežimo į jėgainę terminų atidėjimą iš pirmo ketvirčio į trečiąjį, M. Michadiukas patikino, kad branduolinio kuro įvežimas į jėgainę nėra esminis tikslas.

„Jei mes įvežtume (branduolinį) kurą, turėtume dirbti visai kitokiu režimu - užtikrinti fizinę kuro apsaugą ir t.t. Todėl su šiuo reikalu mes neskubame, kad neribotume AE statybų ir montavimo darbų režimo. Kurą įvešime likus mėnesiui iki fizinio paleidimo, kai būsime visiškai jam pasiruošę“, - kalbėjo M. Michadiukas.

Energetikos viceministras taip pat atskleidė ir tai, kaip bus tvarkomas panaudotas branduolinis kuras. M. Michadiuko teigimu, pagal tarpvyriausybinę sutartį tarp Baltarusijos ir Rusijos, panaudotas branduolinis kuras bus vežamas į Rusiją perdirbti, tačiau, tikino jis, šį klausimą spręsti dar per anksti.

„Pirma paleiskime jėgainę, o tada laikykimės tarpvyriausybinės sutarties. Turime apie 10 metų laiko, todėl konkrečios (panaudoto kuro tvarkymo) sąlygos: kur, kada, kuriam laikui bus sprendžiamos vėliau. Iš esmės visa tai mes jau nusprendėme - saugome pas save Baltarusijoje, per 10 metų sukaupiame atitinkamą kiekį panaudoto branduolinio kuro, tada vežame į Rusiją, kur jis perdirbamas. Po to perdirbtas kuras sugrįžta atgal pas mus ir mes jį naudojame, tokia yra pasaulinė praktika“, - kalbėjo M. Michadiukas.

ELTA primena, kad Baltarusija kartu su rusų inžinieriais stato AE netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmasis elektrinės energinis blokas, planuojama, pradės veikti šių metų pabaigoje, antrasis - 2020-aisiais.

Premjeras Saulius Skvernelis kovo pradžioje laišku kreipėsi į Baltarusijos ministrą pirmininką Sergejų Rumasą su pasiūlymu apsvarstyti galimybę vietoj Astravo AE plėtoti modernią dujinę elektrinę.