„Sinchronizuojamės su Europos kontinentiniais tinklais ir visos linijos yra tokios stadijos, kad bus atjungtos. Ir mūsų įstatymas skelbia, kad mes nepirksime elektros iš nesaugių atominių elektrinių (...) Siekiama sinchronizacijos su Vakarais, atsijungimo nuo BRELL, nuo to žiedo, ir kad daugiau niekada nebūtume priklausomi nuo kažkokių politinių įtakų iš Rytų“, – Žinių radijui trečiadienį sakė V. Pranckietis.

Perklausus, ar, jo nuomone, bet koks elektros pirkimas iš Baltarusijos – ar iš atominių, ar iš kitokių jėgainių – nėra įmanomas, V. Pranckietis teigė, kad tam nelieka galimybių.

„Pakartosiu dar kartą: techninės galimybės bus uždarytos, o politinis sprendimas yra nepirkti“, – sakė jis.

Jis kartu pažymėjo, kad Lietuvos pasiūlymas Baltarusijai „yra Vyriausybės klausimas, jis yra labai naujas. Turbūt, kad reikėtų jį aptarti“.

S. Skvernelis Baltarusijos premjerui Sergejui Rumasui neseniai oficialiai pasiūlė Astrave statyti ne atominę, o dujų jėgainę, ir joje naudoti per Klaipėdą tiekiamas dujas. Jis teigė iniciatyvos ėmęsis, nes per pastarąjį dešimtmetį Lietuvos politikai ir pareigūnai nepadarė nieko, kad sustabdytų elektrinės projektą.

Premjero kritikai teigia, kad planas yra nerealus nei techniškai, nei politiškai, ir sieja jį su S. Skvernelio dalyvavimu prezidento rinkimuose.

Seimas 2017 metų birželį įstatymu įtvirtino, jog Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei aplinkai ir visuomenės sveikatai. Taip siekta apriboti elektros importą iš Baltarusijos. Vyriausybė vėliau pritarė planui, kaip blokuoti Astravo AE gaminamos elektros importą.

Lietuva laikosi pozicijos, kad Baltarusijoje, netoli Astravo, jėgainė statoma nesaugiai, nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų, tuo metu Minskas kaltinimus neigia.

Lietuva, Latvija, Estija planuoja iki 2025 metų sinchronizuoti savo elektros sistemas su Europa. Trys šalys iki šiol veikia sinchroniniu režimu posovietinės energetinės sistemos vadinamajame BRELL žiede ir yra priklausomos nuo dispečerinės Maskvoje bei Rusijos elektros tinklo.