Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacijos (ENTSO-E) kontinentinės Europos regioninė grupė nusprendė, kad Europos perdavimo sistemų sinchroninė erdvė išplečiama į Baltijos šalis, praneša bendrovė „Litgrid“.

Nuo šio momento ENTSO-E pradės ruošti techninių reikalavimų sąrašą, kurį turės atitikti Baltijos šalys prieš prisijungdamos prie kontinentinės Europos energetinio tinklo. Šį dokumentą numatoma parengti iki pirmojo kitų metų ketvirčio pabaigos.

„Labai rimtai vertiname sprendimą leisti mums jungtis prie kontinentinės Europos tinklo ir priimame jį kaip išreikštą pasitikėjimą atlikti namų darbus ir tinkamai pasiruošti sinchronizacijai“, – pranešime teigia sakė perdavimo operatorės „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas.

Paraišką ENTSO-E dėl kontinentinės Europos elektros tinklų išplėtimo rugsėjo 21 dieną pateikė Lenkijos perdavimo tinklo operatorius PSE kartu su Baltijos šalių operatoriais – „Litgrid“, Latvijos AST ir Estijos „Elering“.

Spalio 10 dieną Baltijos šalių energijos perdavimo operatoriai pateikė paraišką Europos Komisijai (EK) finansuoti pirmąjį Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su kontinentine Europa etapą.

Bendrai prašoma suma pirmajam iš trijų finansavimo etapų siekia 432,5 mln. eurų, tikimasi, kad ES prie šio projekto prisidės 75 proc. finansavimo intensyvumu.

Pirmajame etape Lietuvos dalis – 167 mln. 45 tūkst. eurų. Lietuva prašo iš Infrastruktūros tinklų priemonės (angl. Connecting Europe Facility, CEF) 125,5 mln. eurų – 75 proc. – BNS ketvirtadienį patvirtino „Litgrid“.

„Litgrid“ teigimu, šiuo metu Lietuvoje jau pradėta vykdyti Šiaurės Rytų Lietuvos elektros perdavimo tinklo pertvarka ir optimizavimas. Tai leis parengti ir pritaikyti esamą infrastruktūrą saugiam atjungimui nuo rusiško elektros žiedo BRELL ir sinchronizacijai su Europos elektros sistema.

Siekiant padidinti tiekimo patikimumą Vilniaus regione yra vykdomas oro linijos Vilnius–Lietuvos elektrinė plėtros projektas ir naujos oro linijos Vilnius -Neris parengiamieji projekto įgyvendinimo darbai. Šios jungtys taip pat yra svarbios rengiantis atsijungimui nuo rusiško elektros žiedo BRELL ir sinchronizacijai su Europos elektros tinklais.