VATESI sprendimą dėl licencijos išdavimo priims po visų tinkamai įformintų licencijai gauti reikalingų dokumentų įvertinimo.

Pagal prašomą išduoti licenciją valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė planuoja vykdyti Ignalinos AE 1-ojo ir 2-ojo blokų, Kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugyklų ir jose esančių radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginių bei Skystųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginių eksploatavimo nutraukimą.

Ši licencija bus išduota tik tuomet, kai į panaudoto branduolinio kuro saugyklą iš abiejų Ignalinos AE energijos blokų bus išvežtas visas eksploatavimo metu ten sukauptas panaudotas branduolinis kuras. Tai planuojama padaryti iki 2022 m. pabaigos.

ELTA primena, kad pavasarį Ignalinos AE lankiusi Europos Parlamento (EP) Biudžeto komiteto vadovė Ingeborga Grasslė žėrė kritikos Lietuvai, kad šalis prašo daug pinigų Ignalinos AE uždarymui, tačiau esą nepagrindžia šio poreikio.

Vasarą elektrinę aplankė ir EP pranešėja Ignalinos AE uždarymo finansavimo klausimu Rebecca Harms. Ji sakė, kad ES vykstant diskusijoms dėl finansavimo elektrinės uždarymui skyrimo, ji stengiasi visus sutelkti prie apskritojo stalo, kol Lietuvos Vyriausybė galutinai išsiaiškins, kokie yra finansavimo poreikiai, kurie yra didesni nei EK siūlomas finansavimas.

Rugsėjį R. Harms EP pateikė projektą, kuriame siūloma kitoje ES daugiametėje finansinėje programoje Ignalinos AE uždarymui skirti 780 mln. eurų - tiek, kiek prašo Lietuva, ir 230 mln. eurų daugiau nei siūlė skirti EK.

Skaičiuojama, kad IAE uždarymui dar reikės 1,3 mlrd. eurų. 2021-2027 m. elektrinės uždarymui reikės 780 mln. eurų.

Tuo tarpu 2021-2027 m. ES biudžete Europos Komisija Ignalinos AE uždarymui siūlo skirti tik 552 mln. eurų.

Dokumente numatytas ne tik siūlomas ES įnašas naujojoje finansinėje perspektyvoje, bet ir finansavimo sąlygos, tarp jų - ir pačios Lietuvos indėlio dydis. EK pasiūlė Lietuvos indėlį didinti - siūloma, kad Lietuva pati finansuotų 20 proc. visų išlaidų. Lietuva šiuo metu finansuoja 14 proc. darbų.

Iš viso Ignalinos AE uždarymas kainuos 3,4 milijardo eurų, neskaičiuojant išlaidų, susijusių su nuolatiniu radioaktyvių medžiagų saugojimu.