Nors iš tiesų šviesa namuose sudaro šiek tiek daugiau kaip dešimtadalį elektros sąskaitos, pasakojama LRT RADIJO laidoje „PIN kodas“. Be to, sutaupome ar permokame ir reikia išjungti ar palikti šviesą, pirmiausia priklauso nuo, kokias lemputes naudojame – kaitrines, LED ar fluorescencines.

Iš tikrųjų elektros suvartojimo detektyvą reikėtų pradėti nuo lemputės. Jei naudojate, pavyzdžiui, įprastą kaitrinę lemputę, sukluskite. Ji apšvietimui naudoja tik dešimtadalį suvartojamos energijos, likusi dalis – švaistoma.

Taigi dėl šios lemputės už elektrą permokate. Nebent naudojate naujos kartos kaitrinę lemputę – ji šiek tiek taupesnė.

Fluorescencinės lempos taip pat gali tapti jūsų bilietu į mažesnę sąskaitą, nes naudoja mažiau elektros. Tokios lemputės gyvavimas yra dešimt kartų ilgesnis ir pigesnis. LED lemputės „gyvena“ dar ilgiau. Viena jų veikia tiek pat, kiek 25 paprastos senos kaitrinės lemputės.

Ir kaip geriau daryti – palikti įjungtą ar išjungtą šviesą?

Siekdami mažinti išlaidas, galite išjunginėti šviesą, bet tokio veiksmo efektyvumas vėl priklauso nuo pačios lemputės. Kaitrinės lemputės turėtų būti visada išjungtos, kai jūsų nėra apšviestame kambaryje. Net jeigu, pavyzdžiui, einate į tualetą. Tačiau, jei turite fluorescencines lempas ir kaskart išjungiate šviesą išeidami iš patalpos, darote milžinišką klaidą.

Mokslininkai tikina, kad, jei grįžtate po mažiau nei 15 minučių, šviesą palikite įjungtą. Ir būtent tai jums sutaupys lėšų, nes dažnas junginėjimas trumpins šios lemputės gyvenimą.

Su LED lempute ir vėl kitaip... Išjunkite ją visada, kai išeinate iš kambario. Nes išjungimas ir įjungimas neprisidės prie greitesnės jos mirties.

Tad štai tokia ta lempučių ekonomika. O, jei elektros sąskaita neduoda ramybės, žinokite, kad daugiausia energijos suvartoja šaldytuvas ir skalbimo mašina.

Geriau pagalvokite ir apie stacionaraus kompiuterio naudojimą, jei vis dar tokį turite, nes vidutiniškai jo darbo valanda kainuoja apie 5 centus.