Seimui siūloma pripažinti Astravo AE nesaugia, kuri dėl geografinės padėties kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai, rašoma Vyriausybės pranešime spaudai.

Vyriausybė pritarė Baltarusijoje, Astravo rajone, statomos branduolinės elektrinės (AE) vertinimo išvadoms. Seimui siūloma pripažinti Astravo BE nesaugia, kuri dėl geografinės padėties kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

„Nacionalinio saugumo ir žmonių interesai yra patys svarbiausi. Lietuvos pozicija dėl Astravo branduolinės elektrinės yra aiški ir principinga – Astravo AE statyba negali būti tęsiama. Nuo pat pradžios šias statybas lydi rimti pažeidimai ir incidentai, nebuvo ir iki šiol nėra laikomasi nei branduolinės saugos, nei tarptautinių aplinkosaugos reikalavimų“, – sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Vyriausybė vertinimą dėl Astravo AE atliko įgyvendindama Seimo priimtą Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatymą.

Nustatyta, kad Astravo AE pažeidžia nacionalinius ir saugumo interesus pagal visus įstatyme nustatytus kriterijus (geografinę padėtį ir statybos aikštelės parinkimo tinkamumą, technologinius ypatumus, branduolinės saugos užtikrinimą, tarptautinių saugos ir aplinkosaugos reikalavimų laikymąsi, tarpvalstybinį bendradarbiavimą ir kt.).

Atliktame vertinime teigiama, kad Baltarusija nepateikė įrodymų, jog parenkant AE statybų aikštelę, kuri vos per 40 kilometrų nutolusi nuo Vilniaus, buvo tinkamai įvertintas Lietuvos gyventojų skaičius, jų pasiskirstymas ir kiti veiksniai, kurie yra reikšmingi branduolinės ar radiologinės avarijos Astravo BE atveju.

Lietuvai nėra pateikta informacija dėl radiologinio poveikio nei normalaus AE eksploatavimo metu, nei avarijų atvejais.

Astravo AE įvykus sunkiai branduolinei ar radiologinei avarijai, maždaug trečdalis Lietuvos gyventojų galėtų patirti žalingą radiacijos poveikį.

Situaciją apsunkintų dar ir tai, kad į pavojaus zoną patektų sostinė Vilnius, kuriame dirba dauguma svarbiausių šalies valstybės institucijų.

Parenkant branduolinės elektrinės statybų aikštelę, nebuvo atsižvelgta į galimus seisminius ir kitus gamtinius pavojus. Taip pat nepateikta įrodymų, kad aikštelė parinkta vadovaujantis Tarptautinės atominės energetikos agentūros saugos reikalavimais.

Baltarusija nėra atlikusi AE rizikas ir atsparumą vertinančių testų (angl. „stress tests“).

Vertinimo metu nustatyta, kad statant Astravo AE nėra laikomasi tarptautinių aplinkosaugos, branduolinės bei radiacinės saugos reikalavimų ir yra pažeistos tarptautinės – Branduolinės saugos, Espo bei Orhuso – konvencijos.

Galiausiai, nepaisant aktyvių Lietuvos pastangų ir tarptautinių organizacijų raginimų laikytis skaidrumo ir atvirumo principų, Baltarusija neužtikrino, kad būtų greitai ir skaidriai pateikiama visa informacija apie Astravo AE statybų procesą.

Vertinimą parengė Energetikos ministerija vadovaudamasi išvadomis, kurias pateikė Valstybės saugumo departamentas, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Radiacinės saugos centras, Užsienio reikalų ir Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūra, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba ir Lietuvos geologijos tarnyba.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (42)