„Lietuva įgyvendins savo įstatymą, elektros iš nesaugios atominės elektrinės neįsileis, tai aš nežinau iš tikrųjų, kur Baltarusija, išskyrus turbūt Rusijos vidaus rinką, dės tą elektrą. Jau ir dabar tie preliminarūs skaičiavimai rodo, kad Baltarusijos rinkai net ir dabartinių statomų dviejų reaktorių yra per daug. Tokiu atveju elektra bus pardavinėjama Rusijos vidaus rinkai, nes tai integruotos sistemos“, - BNS sakė Simonas Šatūnas, komentuodamas Aleksandro Surikovo penktadienio pareiškimą, kad ateityje Astrave gali būti pastatyti dar du reaktoriai.

Be to, anot Lietuvos viceministro, vis dar neaišku, kokia bus Astravo AE elektros kaina. Baltarusija konkrečių skaičiavimų nepateikia.

„Techniškai kitur pardavinėti nebus įmanoma, o žinant, kokios dabar kainos iš tokios elektrinės, kuri kainuos apie 10 mlrd. eurų, nežinau, kokia tos elektros kaina bus ir ar ji bus konkurencinga. Kaip suprantu, šį klausimą kėlė ir Baltarusijos nevyriausybininkai, kurie ir Vilniuje lankėsi, nes jiems niekas nepasakė to ir, matyt, nėra ir skaičiavimų“, - teigė jis.

S. Šatūnas kelia klausimą ir dėl panaudoto branduolinio kuro saugyklų. Anot jo, jeigu saugyklos nėra įtrauktos į dabartinę kainą, tai reiškia, kad kaina gali būti dar didesnė.

„Atliekynai, kaip rodo Švedijos visuomenės patirtis, yra nepaprastai brangūs ir kai kur siekia vos ne pusę pačios atominės elektrinės vystymo kaštų. Tai ar šie kaštai yra įskaičiuoti, jeigu ne, kokia yra tikroji šios elektrinės komercinė kaina?“, - aiškino S. Šatūnas.

A. Surikovas penktadienį pareiškė, kad esant palankioms rinkoms, rezervinėse aikštelėse galima pastatyti dar du reaktorius ir padvigubinti AE pajėgumus, „nes geologinės sąlygos čia yra palankiausios“. Jo teigimu, dėl to derėtasi dar prieš Astravo AE statybų pradžią.

Baltarusija penktadienį surengė ekskursiją užsienio šalių ambasadoriams po Astravo AE, tou metu Lietuva - atsakomąjį išvažiuojamąjį posėdį Lietuvos-Baltarusijos pasienyje - užsienio diplomatams aiškinta, kad Baltarusija nesilaiko saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų, prašoma diplomatų paramos Espo konvencijos narių susitikime birželį.

Astravo atominę elektrinę Rusijos korporacija „Rosatom“ stato 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos vyriausybė teigia, kad darbai vykdomi nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos standartų. Minskas šiuos priekaištus neigia.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (49)