Šis nerimą keliantis faktas tapo dar vienu iššūkiu pastangoms uždaryti Japonijos Ramiojo vandenyno pakrantėje esančią katastrofos ištiktą elektrinę.

Vienoje 2-ojo reaktoriaus bloko vietoje spinduliuotės intensyvumas siekė 530 sivertų per valandą, ketvirtadienį nurodė elektrinę valdanti bendrovė „Tokyo Electric Power Co.“ (TEPCO), išanalizavusi vaizdus, nufilmuotus per atstumą valdomo roboto, nuleisto į iki šiol žemiausią lygmenį sugedusiame reaktoriuje.

Netgi atsižvelgus, kad matavimų paklaida gali siekti 30 proc., nustatyta spinduliuotė buvo gerokai intensyvesnė negu ankstesnis rekordas – 73 sivertai per valandą, nustatytas jutikliais 2012 metais, nors ne taip giliai reaktoriaus bloke, pranešė TEPCO.

Veikiamas 530 sivertų per valandą TEPCO planuojamas panaudoti naujas robotas su vaizdo kamera tikriausiai išsijungtų greičiau negu per dvi valandas.

Vis dėlto TEPCO nurodė, kad intensyviausia spinduliuotė buvo užfiksuota tik vienoje vietoje, o kitose nufilmuotose vietose ji buvo daug mažesnė.

Bendrovė pridūrė, kad planuojamas kibernetinis zondas turbūt nebus greitai sugadintas, nes jis nebus ilgai laikomas intensyviausios spinduliuotės zonoje.

Šis vikšrinis robotas su trimis vaizdo kameromis pritaikytas atlaikyti iš viso apie 1 000 sivertų apšvitos dozę.

TEPCO pabrėžė, kad spinduliuotė iš reaktoriaus į aplinką nepatenka.

2011 metų kovo 11 d. vandenyno dugną supurtęs galingas žemės drebėjimas sukėlė milžinišką cunamio bangą, smogusią Japonijos šiaurės rytinei pakrantei. Per šią katastrofą žuvo arba dingo daugiau kaip 18 tūkst. žmonių, o dėl sugadintų aušinimo sistemų trijų Fukušimos jėgainės reaktorių masė išsilydė. Ši branduolinė avarija buvo didžiausia nuo 1986 metais įvykusios Černobylio katastrofos.

Japonijos vyriausybė gruodį nurodė, kad katastrofos likvidavimo projektas – įskaitant kompensacijas nukentėjusiems, jėgainės uždarymą ir aikštelės išvalymą – bendra kaina sieks 21,5 trln. jenų (apie 190 mlrd. JAV dolerių arba 177 mlrd. eurų). Tikėtina, kad šis procesas tęsis dešimtmečius, nes dėl intensyvios spinduliuotės darbai vyksta lėčiau nei planuota.

TEPCO nurodė planuojanti per uždarymo darbus branduolinio kuro liekanų paieškoms naudoti robotus.

2-ojo reaktoriaus viduje nufilmuoti vaizdai rodo, kad metalinės grotos po reaktoriaus sandariuoju korpusu, kuriame buvo įkrautas branduolinis kuras, nusmuko žemyn ir atvėrė apie metro pločio skylę.

Vaizduose matomos juodi dariniai tikriausiai yra išsilydžiusių kuro strypų liekanos.

Tikėtina, kad kuras išlydė sandariojo korpuso dugną ir pažeidė grotas, bet tiksli priežastis dar nežinoma, penktadienį sakė TEPCO atstovas Tatsuhiro Yamagishi.

„Tai galėjo sukelti branduolinis kuras, išsilydęs ir pratirpdęs skylę (sandariajame) korpuse. Tačiau šiuo metu tai tėra hipotezė“, – jis sakė naujienų agentūrai AFP.

„Esame įsitikinę, kad nufilmuoti vaizdai suteikia labai naudingos informacijos, bet dar turime ją išnagrinėti, nes tikrąją padėtį viduje labai sunku nustatyti“, – aiškino jis.